igaranti

AIRBNB KENDİ EVLERİNİ İNŞA ETMEYE BAŞLIYOR


29 Aralık 2018

Airbnb için küçük, paylaşım ekonomisi için büyük bir adım!

Airbnb’nin barınma ve kentsel planlamayı yeniden düşünmeye odaklanan inovasyon laboratuvarı Samara, Backyard adı verilen bir projeyi duyurdu. Backyard hem optimum Airbnb evine dair prototipler üretecek hem de paylaşıma açık modüler evler inşa edecek.

 

Ev kavramını yeniden düşünen girişim

2016’da Samara adını verdiği bir inovasyon labaratuvarı kurarak barınma ve kent planlaması gibi konularda projeler üretmeye başlayan Airbnb geçtiğimiz ay yeni girişimi Backyard’ı duyurdu. Şirket, Backyard ile 2019’un son aylarından itibaren adapte edilebilir konut prototiplerini test etmeye başlayacak.

Airbnb kurucularından Joe Gebbia, Backyard’ı şu sözlerle anlatıyor: “Backyard bir ev değil, ev kavramını yeniden düşünen bir girişim. Tek bir şey tasarlamak yerine birçok şeyi barındırabilecek bir sistem tasarlıyoruz.”

Modüler kat planları ile yer değiştirebilen çatılarının olması planlanan evler, ev sakinlerinin değişen ihtiyaçlarına göre yeniden şekillenebilecek. Paylaşım için tasarlanan ve inşa edilen bir evin nasıl görüneceği sorusunun cevabını arayan şirket, uzun süre boyunca birden fazla kişinin ihtiyacını karşılayabilen, farklı ihtiyaç ve deneyimleri anlayıp bunları destekleyici çözümler sunabilen, kısacası dünyanın değişim hızına ayak uydurabilen evler inşa etmek istiyor. Gebbia, tüm bunları atık üretmeden, çevre dostu malzemelerle gerçekleştirmenin yollarını düşündüklerini de söylüyor.

Aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi

Airbnb Backyard projesi ile uzun ömürlü ve geleceğe uygun evler inşa etme amacının yanında daha yaşanabilir bir dünya yaratma gayesini de taşıyor. On senelik bir geçmişe sahip olan şirket, bu süreçte insanların nasıl seyahat ettiği, nasıl yaşadığı, kendi alanını ya da başkasına ait bir alanı nasıl paylaştığı konularında hepimizden daha çok bilgi sahibi. Bu yöntemleri geliştirmek konusunda sorumluluk hissettiklerini ve küresel çözüm önerileri üretme kapasitesine sahip olduklarını söyleyen Gebbia, Birleşmiş Milletler‘in tahminlerine göre 2060’a kadar 232 milyar metrekare alana yeni binalar inşa edilecek. Yani gezegene her hafta bir Paris inşa edeceğiz.” diyor.

Backyard optimum Airbnb evini de üretecek

Gezegenimize ve paylaşım ekonomisinin geleceğine olan faydaları bir yana, Airbnb bu projesiyle optimum Airbnb evini de üretmiş olacak. Böylece gelir kaynaklarını çeşitlendirmekle kalmayıp kendi varlık sebebini de sağlamlaştıracak. Backyard projeleri ile Airbnb’yi hem bir ev alma platformu olarak göreceğiz hem de modüler yapıları sayesinde bu evleri belki biz bile içindeyken kiralayabileceğiz. Sözün özü, bir zamanlar tek bir boyutuyla hayatımızda olan Airbnb günlük yaşamımızın bir parçası olacak. Haklısın, tüm bu gelişmeler özel alan konusunu da gündeme getiriyor ama şimdilik o konuya girmeyeceğiz.

1 soru, 1 sürü cevap:

Paylaşım ekonomisini gündemimize (ve yavaş yavaş hayatımızın içine) taşıyan adımlar atan ilk marka Airbnb değil. Geçen sene IKEA da sorduğu şu soruyla hepimizi düşündürmüştü:

Ikea soruyor: Ortak yaşam mümkün mü?