igaranti

YILBAŞINDA OYNAYABİLECEĞİN 5 ALTERNATİF KUTU OYUNU


26 Aralık 2018

Yeni yıla nasıl girersen tüm yıl öyle geçer derler. O zaman sen de eğlenerek gir.

 

Tabu, Monopoly ve Trivial Pursuit gibi emektar oyunlarımız, kitapçıkları da yırtılsa kutuları deforme da olsa zarları da kaybolsa her zaman baş köşemizde duracak. Ama artık yeni bir şeyler oynamanın zamanı gelmedi mi? Bu yılbaşında aşağıdaki kutu oyunlarını dene, yeni yıla oyundan aldığın keyifle gir, tüm senen böyle eğlenceli geçsin!

1- Dixit: Her seferinde yepyeni bir hikaye

Bir oyun düşün, eğlencesi senin hayal gücünle sınırlı… Basit bir hikaye anlatma oyunu olarak niteleyebileceğimiz Dixit’te her birinde birbirinden güzel illüstrasyonların olduğu 84 oyun kartı, üzerinde 1’den 30’a kadar rakamın olduğu bir oyun tahtası, 36 küçük puan kartı ve 6 tane tahtadan tavşan var. Dixit’te her bir tur yeni bir hikaye demek. Çünkü oyun, sırası gelen anlatıcının elindeki altı karttan birini seçip o kartın kendisi için ifade ettiği şeyi söylemesiyle devam ediyor. İster bir sözcük ister bir cümle ister bir film ya da kitap adıyla yapılabilecek tasvirden sonra diğer oyuncular kendi kartlarından bu tasvire en çok uyduğunu düşündükleri kartı kapalı şekilde ortaya koyuyor, kartlar karıştırılıyor ve oyuncular hangi kartın anlatıcının kartı olduğunu tahmin etmeye çalışıyor. En çok altı kişiyle oynanabilen Dixit’in güzelliği, kartlarının diğer oyunlardaki gibi belli anlamlara gelmek zorunda olmaması. Anlatılanın hiç kimse tarafından bilinmemesi ile herkes tarafından bilinmemesi puan alamama sebepleri. Anlattığın şeyi en az bir kişi bilmeli, bir kişi de bilememeli ki ilerleyebilesin. Zor ve kolay arasındaki o yeri tutturmak ve hayal gücünün sınırlarını zorlamak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Üç minik notumuz var:

  • ‘Dixit’ Latince’de ‘söyledi’ demek.
  • Oyun en fazla 6 kişi ile oynanabiliyor.
  • Yüzlerce kere oynayıp kartların verdiği ilhamı tükettiğini düşünürsen Dixit’in farklı temalardaki kartları ek paket olarak da satılıyor.

Dixit hakkında detaylı bilgi için şu sayfayı ziyaret edebilirsin:

http://en.libellud.com/games/dixit

2- Kena: İçindeki senaristi keşfet

Hayal gücünü kartlarla birleştiren bir başka oyun da Kena. Yerli oyun üreticisi Zeren’in kutu oyunlarından biri olan Kena, sade bir oyun tahtası, 200 farklı hikaye kartı, puan cetveli, kum saati ve bir kalemden oluşuyor. Kena, oyuncuların adını, mesleğini ve yaşadığı şehri beraber belirleyeceği bir ana karakterin oluşturulması ile başlıyor. Sırası gelen oyuncu çektiği hikaye kartındaki öğeyi hikayenin ana hattına uygun şekilde belirlenen süre içinde hikayeye ekliyor. Bunu yaparken çektiği karakter kartındaki karakter özelliğine de uygun davranmak zorunda. Eğer oyunculardan biri bile anlatımın karttakine uygun yapılmadığını düşünürse anlatıcıya ilgili kart üzerinde yazan cezalar uygulanıyor. Hani herkesin anlatmaya bayıldığı bir hikayesi vardır ya… İşte Kena en az bu hikayeler kadar eğlenceli kurgular ortaya koyuyor. Hemen bir Kena alıp gerçekliğini sorgulamak istemeyeceğin kadar güzel hikayeler oluşturmanı dileriz! Kena hakkında detaylı bilgiye şu sayfadan erişebilirsin:

https://zerens.com/kena-story.html

3- Dobble: Hızlı olan kazanır

Dobble, bir konsantrasyon ve muhakeme oyunu. Teneke bir kutunun içinden çıkan 55 karttan oluşan oyun en az 2, en fazla 8 kişiyle oynanabiliyor. Toplamda 50 sembolün olduğu oyunda, her bir kartta bu sembollerden 8 tanesi bulunuyor. Kuralları oldukça basit olduğu için herkesin hemen öğrenip oynamaya başlayabilir. Yapman gereken, iki kart arasındaki ortak sembolü hızlıca bulmak ve bu sembolün adını herkesten önce yüksek sesle söylemek. Bu sırada oynadığın oyunun kuralına göre (kutudan çıkan kitapçıktan öğrenebileceğin farklı oyun biçimleri bulunuyor) kartı alman, kendi kartının üzerine yerleştirmen ya da elinden çıkarman gerekiyor. Kazanmak için hızlı olmayı gerektirdiğinden Dobble coşkuyu ve ortamın ısısını yavaş yavaş yükselten bir oyun. Senden çok reflekslerini yarıştıran Dobble, arkadaş grubunun en şahin gözlüsünü de ortaya çıkaracak. Çocuk versiyonu da bulunan oyunun neye benzediğini merak ediyorsan şu videoyu izle:

https://www.youtube.com/watch?v=8TfDH0Rnpyc

4- Codenames: Gergin

Bir başka gözde parti oyunumuz da seni bir anda Sherlock Holmes‘e çevirecek ajan oyunu Codenames. Çek kutu ve video oyunu tasarımcısı Vlaada Chvátil‘in yarattığı Codenames’te kırmızı ve mavi renkte iki takım, tek sözcükten oluşan ipuçlarıyla masa üstündeki 25 farklı kod adı kartından hangilerinin kendi takımına ait olduğunu bulmaya, daha doğrusu takım arkadaşına buldurmaya çalışıyor. 400 kelime ve 40 anahtar karttan oluşan oyunun her bir turunda ortaya 25 kelime kartı diziliyor. Her bir dizilim farklı olacağı için oyunun nasıl ilerleyeceğiyle ilgili ortada 160 ayrı ihtimal bulunuyor. Kendi takım arkadaşınla iletişim kurmaya çalışırken yaptığın tüm hatalar diğer takımın işine yaradığı için ekstra dikkat gerektiren oyunu kafa karıştırıcı bulursan şu videodaki Türkçe anlatım sana çok yardımcı olabilir:

Codenames hakkında detaylı bilgi için şu sayfayı ziyaret edebilirsin:

http://codenamesgame.com

5- Bonus: Tombala!

Bu listeyi tombala demeden bitirmek çok ayıp olmaz mıydı? Olurdu muhakkak. Çinkolar senin, tombalalar yine senin olsun sevgili Oneblog okuru. Mutlu yıllar!