igaranti

Yeni bir ülkeye taşınırken gözden geçirmen gereken 10 konu


11 Aralık 2018

Sonunda cesaretini (ve eşyalarını!) topladın, iş yerine ayrılacağın günü bildirdin, sevdiklerinle bir güle güle partisi düzenledin; yeni bir ülkeye taşınıyorsun! Fakat seni yeni hayatına taşıyacak o uçağa binmeden önce gözden geçirmen gereken birkaç konu var. Eminiz tüm bu konuların üzerinden en az üç kez geçtin. Peki yaşayabileceğin sorunlar için çözüm alternatiflerin var mı? Belki aşağıda sıraladığımız öneriler işine yarayabilir.

 

İşte yeni bir ülkeye taşınma sürecini kolaylaştıracak ipuçları:

1- Nerede yaşayacağım?

Son dakika sürprizleriyle karşılaşmamak için yaşayacağın şehre, semte ve hatta mahalleye önceden karar ver. Evini seçmek için ülkenin emlak web sitelerini inceleyebilir, yerel emlakçılara başvurabilirsin.

2- İş fırsatları neler?

Eğer işin hali hazırda belli değilse eğitimine ve niteliklerine uygun bir iş bulmak için kapsamlı bir araştırma yap. Özellikle LinkedIn’deki ilanları ve iş fırsatlarını kontrol etmeyi ihmal etme. Böylece kendini hangi alanlarda geliştirmen gerektiğini belirleyebilir, hangi işe nasıl başvuracağını öğrenebilirsin. Gideceğin ülkenin göçmenlik prosedürüne göre meslek denkliği alman gerekiyor olabilir.

3- Eğitim fırsatları neler?

Eğer öğrenciysen ya da bir yandan çalışırken bir yandan da eğitim almak istiyorsan öğrenciler için ne gibi fırsatların olduğunu öğren. Devletin ya da üniversitelerin sunduğu yurt dışı öğrenci programlarını kontrol et.

4- Gideceğim ülkenin dilini nasıl öğrenebilirim?

Eğer gideceğin ülkenin dilini bilmiyorsan dil kursuna gitmek yapılacaklar listesinin ilk sıralarında yer almalı. Kimse senden yerlisi olmadığın bir ülkenin dilini akıcı bir şekilde kullanmanı beklemiyor ancak ihtiyaçlarını ifade edebilmek ve çevrendekilerle düzgünce anlaşabilmek için dilini geliştirmen şart.

5- Göçmen statümle yararlanabileceğim haklar neler? Ne zaman vatandaş olurum?

Ülkenin göçmen bürosuyla irtibat kurup bir danışmandan göçmenlik statünle yararlanabileceğin haklar ve vatandaşlık süreciyle ilgili bilgi alabilirsin.

6- Çıkarmam gereken belgeler hangileri?

Ülkeye gidince edinmen gereken kimlik ve benzeri evraklar ile sağlık sigortası gibi gereklilikler için hazırlaman gereken belgeleri önceden öğrenmelisin. Her biri için önceden randevu oluşturman gerekebilir.

7- Hayvan dostumu da benim gibi güzel karşılayacaklar mı?

Eğer sevimli dostun da seninle birlikte geliyorsa onun transferi için gereken prosedürleri önceden öğren. Bu işin aracılığını yapan ajanslar var ancak en optimum ücret için birkaç farklı yerden teklif almayı unutma.

8- Nasıl banka hesabı açabilirim?

Hangi bankadan hesap açarsan senin için daha faydalı olur? Birlikte çalışacağın bankayı internetten araştırarak önceden seç.

9- Şehre dair kolaylaştırıcı ipuçlarını nasıl öğrenebilirim?

Gideceğin yerde tanıdık birileri olabilir. Yoksa internet üzerinden taşınacağın ülkede senin gibi expat* olan başka insanlarla iletişime geçebilir ve tüm bu süreçlerle ilgili bilgi alabileceğin bir platform olup olmadığını öğrenebilirsin. Böylece kendi yapılacaklar listeni önerilenlerle karşılaştırma fırsatın olur.

10- Ulaşımımı nasıl sağlayacağım?

Eğer aracını götüremiyorsan yaşayacağın bölgede kullanabileceğin toplu taşıma araçları için sana uygun bir taşıma kartı çıkart. Bisiklet kullanacaksan rotaları öğren. Araç almayı düşünüyorsan senin statün için satın alım ve ruhsat çıkarma süreçlerinin farklı işleyip işlemediğini öğren.

Bu dönemde en çok ihtiyaç duyacağın şey sabır. İnancını kaybetme, evrak işlerinin hallolması için ülke bürokrasisine, yeni evine ve çevrene alışmak içinse kendine zaman ver. Bol şanslar!

*Expat: Yabancı ülkede yaşayan kimse.