igaranti

Yeni bir şehre adaptasyon sürecini kolaylaştıracak 7 öneri


7 Aralık 2018

Hayatımız boyunca en az bir kez ev taşımışızdır. Tüm o küçük detaylar ve plan gerektiren adımlar, taşınma daha önce yaşamadığımız bir şehre gerçekleşecekse daha zorlu bir sürece dönüşebilir. İşin bir de duygusal boyutu var. Senelerce yaşadığımız yere, sevdiklerimize elveda demek taşıdığımız en kocaman koliden daha ağır olabilir.

 

Eğer sen de böyle bir süreçten geçeceksen aşağıdaki 7 önerinin çok işine yarayacağını düşünüyoruz:

1- Gideceğin şehri araştır.

İş, eğitim, daha iyi yaşam olanakları… Gidiş nedenin her ne olursa olsun taşınacağın şehir hakkında kapsamlı bir araştırma yapmanı tavsiye ederiz. Sosyal ve kültürel olanaklar, belediye hizmetleri, sağlık, ulaşım gibi başlıklarda bilgi almak iyi bir başlangıç olabilir. Tüm bu konularda internet sayesinde bilgi edinebileceğin gibi taşınma öncesi gideceğin şehre bir hafta sonu turu düzenleyerek her şeyi kendin deneyimleyerek de öğrenebilirsin.

2- Taşınacağın bölgeyi tanı.

Araştırmanı, içine taşınacağın semti de katarak bir üst seviyeye çıkarabilirsin. Yaşayacağın evin çevresindeki market, pazar, restoran, otobüs/metro duraklarını önceden öğrenmek, taşındıktan sonra yeni çevrene yabancılık çekmenin önüne geçecektir.

3- Eşyalarını akıllıca kolile.

Taşınmanın en oyalayıcı kısmı eşya kolilemek olabilir. Hazırlık sürecini erkenden başlatırsan iş eşyaları taşımaya geldiğinde çok rahat edersin. En az kullandıklarından başlamanı ve tüm eşyaları evin bölümlerine göre paketlemeni öneririz. Paketleme öncesi bir envanter çıkarırsan elindeki listeye göre ilerler, süreci daha verimli hale getirirsin. Kutuların üzerine de içlerinde ne olduğunu not etmeyi unutma.

4- Nakliye firmanı iyi seç.

Eşyalarının bir nevi evinin kendisi olduğunu düşünürsek onlara en az senin kadar özen gösteren bir nakliye firmasıyla çalışmanın da çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Taşınma işinden hatırı sayılır bir süre önce birkaç farklı nakliye firmasından teklif almanı, teklifleri yalnızca ücrete değil referans ve olumlu yorumlar ile sigorta, sözleşme gibi kriterlere de dikkat ederek seçmeni öneririz.

5- Hobilerini ve ilgi alanlarını da taşı.

Yeni bir yere taşınıyorsun diye hobilerinden ya da seni mutlu eden şeylerden vazgeçmek zorunda değilsin. Aksine onlara aynı heyecanla devam edebileceğin bir ortam yaratmak sana evindeymişsin gibi hissettirecektir. Koşuyorsan koşabileceğin yeni yerler ara, resim hayranıysan yeni galeriler bul, müzikten hoşlanıyorsan taşındığın şehrin müzik gruplarının sahne aldığı mekanları keşfet.

6- Sosyalleş.

Taşındığın şehrin yerel etkinliklerine katıl, eğer küçük bir yerse kent sakinlerinin takıldığı mekanlara git, sosyal medya ya da eş dost aracılığıyla bu şehre tıpkı senin gibi başka bir yerden taşınmış insanları bul.

7- Sabırlı ol.

Yeni bir yeri tanıman, oraya alışman ve sonunda o şehri de evin gibi görmen vakit alacaktır. Başlarda bocalayabilirsin, bu da sürecin bir parçası. Kendine biraz zaman tanı, yeter.

1 de şu meseleler vardı:

Eğer üniversite için büyüdüğün şehirden farklı bir yere taşındıysan (ya da sadece eve çıktıysan) aşağıdaki konular da senin için tanıdık olmalı:

Aile evinden sonra öğrenci evine adapte olmanın 6 yolu

Öğrenci evinden aile evine dönmek zorunda kalanların yaşadığı 7 acıklı durum