igaranti

Çalışırken hayat kurtaran teknik: 9 maddede Pomodoro


30 Kasım 2018

Bölünmeden çalışmak, dikkatini yalnızca yaptığın şeye odaklamak ve her ne yapıyorsan onu en kısa sürede tamamlamak mı istiyorsun? O zaman sana harika bir taktikten bahsedeceğiz: Pomodoro.

 

1- Pomodoro bir zaman yönetimi metodu.

1980’lerin sonunda Francesco Cirillo tarafından geliştirilen Pomodoro ile zamanı etkili biçimde yönetebilirsin. Yapılan iş her ne olursa olsun çalışmayı belli zaman aralıklarına bölen Pomodoro tekniği, kısa sürede olabildiğince fazla iş yaparak verimliliği artırmak üzerine kurulu.

2- Adını İtalyan domateslerinden alıyor.

Pomodoro, aynı zamanda İtalya’nın armut şeklindeki domateslerinin adı. Crillo bulduğu tekniğe isim verirken mutfakta kullandığımız, küçük bir domates şeklinde üretilen zamanlayıcılardan esinlenmiş.

3- 25 dakika çalış, 5 dakika ara ver.

Pomodoro tekniğinde, 30’ar dakikalık (25 dakika çalışma ve 5 dakika ara) 4 ayrı faz bulunuyor. Kısacası bir Pomodoro fazı, 25 dakikalık bir çalışma ve ardından verilecek 3-5 dakikalık bir kısa aradan oluşuyor. Bu fazı dört kez üst üste tamamladıktan sonra ise 25-30 dakikalık uzun bir ara veriliyor.

4- Şu 5 basit adımı takip et.

  • Öncelikle yapılacak işin ne olduğunu belirle.
  • Zamanlayıcını 25 dakikaya ayarla ve çalışmaya başla.
  • Alarm çaldığında çalışmanın ilk kısa molasını ver.
  • İkinci adıma geri dönerek yeni çalışma fazına geç. Bu şekilde devam ederek dördüncü fazını da tamamla.
  • Dördüncü pomodoronu da tamamladıktan sonra (yani 2 saatin sonunda) 25-30 dakika sürecek uzun molanı verebilir ve işinin miktarına göre zamanlayıcını baştan başlatıp yeni bir seansa geçebilirsin.

5- 25 dakikayı hiçbir sebeple bölme.

Pomodoro tekniğinin sırrı yaptığın işe odaklanmakta. 25 dakikanın sonunda duyacağın sese kadar çalışmanı hiçbir sebeple bölmemelisin. Çalışma sırasında telefonunun sesini kapatmanı, hatta göremeyeceğin bir yere koymanı öneririz. Amaç anda kalmaksa 5 dakikalık molanda da işi düşünmemeli, verdiğin aradan keyif almaya bakmalısın. Belki bir şarkı dinlersin, belki kısa bir video izlersin, belki kısa bir sohbet yaparsın, belki de fincan bir çay, kahve içersin.

6- Seans yarıda kalırsa baştan başla.

Herhangi bir sebeple Pomodoro’n bölünürse işinin başına döndüğünde zamanlayıcını baştan başlat.

7- Tekrar sayısını çalışma planına göre değiştirebilirsin.

Pomodoro tekniğinde ne kadar tekrara ihtiyacın olduğunu sen belirleyeceksin. Çalışma planına göre kaç Pomodoro seansına ihtiyacın olduğunu sen belirleyebilirsin.

8- Günde 8-16 Pomodoro ideal.

Bu da 4-8 arası bir çalışma süresine denk geliyor. Böyle bakınca uzun gibi gelse de bir günlük mesaiden fazla değil ve arada molalar olduğu için sana bol bol nefes de aldıracak. İster ders çalışıyor ister iş ofisteki işlerinle ilgileniyor ol, ortalama 12 Pomodoro yani 6 saatlik bir çalışma süresiyle çok verimli bir gün geçirebilirsin. Hatta pek çok gün 6 saatten de az bir süre senin için yeterli olacaktır.

9- Pomodoro uygulamanı seç ve çalışmaya başla.

Pomodoro tekniğini kolayca kullanmanı sağlayan birçok mobil uygulama bulunuyor. Bunlardan bazıları hem android hem de iOS’ta bulunan Focus Keeper, BeFocused, Pomotodo ve Focus Booster. Bir de web’den açıp kullanabileceğin Tomato Timer ile Tomates bulunuyor.

İyi çalışmalar!

Not: Bu yazı, iki Pomodoro oturumunda yazılmıştır.