igaranti

AZ ZİYARET EDİLEN ÜLKELER VI – SAINT VINCENT VE GRENADINLER


26 Kasım 2018

Valiz hazırlamadan hatta evinden bile ayrılmana gerek kalmadan, tamamen hayalinde gezebileceğin ülkeler listesinin altıncı sırasında Saint Vincent ve Grenadinler adası var.

 

Kısa kısa Saint Vincent ve Grenadinler

  • İngilizcesi Saint Vincent and the Grenadines olan Saint Vincent ve Grenadinler, Karayipler’de Küçük Antiller’in bir parçası olan, Orta Amerika’ya dahil bir ada ülkesi.
  • Başkenti Kingstown. Kingstown aynı zamanda ülkenin en büyük liman şehri.
  • En büyük ada Saint Vincent, diğer küçük ada toplulukları ise Grenadinler olarak anılıyor.
  • 1783’te Versay Anlaşması ile İngiltere’nin kontrolüne geçen ülke neredeyse iki yüz yıl sonra 1969’da devlet statüsüne geçti, 27 Ekim 1979’da ise bağımsızlığını kazandı.
  • 389 km2‘lik bir alana yayılmış adada yaklaşık 110 bin kişi yaşıyor. Nüfusunun yarısından fazlası Afrikalı olan adada, Doğu Hindistan, Portekiz, Karayip ve Çin kökenli vatandaşlar da bulunuyor.
  • Ekonomisi tarıma dayalı olan ülkede en çok muz ve Hindistan cevizi üretiliyor. Kahve, tütün, pamuk ve şeker üretimi de ön planda.
  • Ada volkanik bir yapıya sahip. Kuzeyden güneye uzanan engebeli sıradağları bulunur. En yüksek noktası 1220 metre yükseklikteki Soufriere volkanik dağı. Dağ en son Nisan 1979’da aktif olmuş ve hiç kimsenin kılına zarar gelmemiş de olsa ağır bir tarımsal zayiatı yaşanmış.
  • 1980, 1987, 1998 ve 1999’da etkili olan kasırgalar adanın batı yakası ile muz ve Hindistan cevizi ekinlerine zarar vermiş.
  • Turizm sektörü gelişime açık ancak Karayip Korsanları filminin bir kısmının adada çekilmesiyle birlikte ülke bir anda daha çok turist ve yatırımcının ilgisini çekmiş. İnşaat sektöründeki gelişmeler de turizmin gelişmesine yardımcı olmaya başlamış.
  • Ülkemizle arasında 7 saat fark var.

Neden az ziyaret ediliyor?

Saint Vincent ve Grenadinler’in senede yalnızca 71 bin turisti ağırladığı tahmin ediliyor. Bunun temel sebebi ülkede turist ilgisini karşılayacak tesis sayısının az olması.

Neden daha çok ziyaret edilmeli?

Çünkü adanın yeşil ve mavinin en güzel tonlarını buluşturan harika bir doğası var. Birbirinden güzel koy, şelale ve mağaraya sahip adanın helikopter turları, dalış aktiviteleri ve doğa yürüyüşleri çok meşhur. Ayrıca adanın Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşen Vincy Mas Festivali de görülmeye değer.

Bunlarla birlikte kapasitesi yetersiz kalan eski havaalanının yerine yapılan yeni Argyle Uluslararası Havaalanı ülkeyi daha çok ziyaretçiye hizmet verebilecek hale getirdi.

Nasıl ve ne zaman gitmeli?

Saint Vincent ve Grenadinler’e gitmeyi kafaya koyarsan uzun bir yolculuğu göze alman gerek. Ülkenin başkenti Kingstown’a ulaşmak için iki veya üç aktarma yapmak zorunda kalabilirsin. İlk aktarmalar genelde Londra üzerinden oluyor. Adaya 30 günden fazla kalmamak şartıyla vizesiz gidebilirsin ancak Londra üzerinden gerçekleşecek uçuşlar konusunda İngiltere Konsolosluğu’na danışıp geçiş vizesi almalısın.

Temmuz ve Ekim ayları ada için kasırga dönemi olarak kabul ediliyor. Saint Vincent ve Grenadinler’i ziyaret etmek için en uygun aylar Ocak, Şubat ve Mart.

Saint Vincent ve Grenadinler’de ne yiyip ne içmeli?

Tüm Karayip adaları gibi Saint Vincent ve Grenadinler’de de deniz ürünleri ve tropikal meyveler en gözde yiyecekler. En çok üretilen meyve olduğundan muzun ülke mutfağında ayrı bir yeri var. Hemen her sofrada içinde muzun olduğu bir yemekle karşılaşabilirsin.

Adanın gözde içecekleri Hairoun isimli bira ile siyah renkli bir şarap türü.