igaranti

Vans ve NASA’nın galaktik işbirliği: Space Voyager Koleksiyonu


24 Kasım 2018

Vans ve NASA, kapsül gardıropların* çağında, kapsül sözcüğünün galaktik anlamının hakkını veren bir koleksiyon oluşturdu: Space Voyager.

 

 

2018’in başında Vans’in NASA ile bir işbirliği yapacağı haberini duymuştuk ancak geçtiğimiz aya dek hiçbir şey netleşmemişti. Ekim ayı sonunda yapılan açıklamayı, 2 Kasım’da satışa çıkan koleksiyon takip etti. İlhamını NASA’nın orijinal kıyafetlerinden alan koleksiyonda, birbirinden harika tasarımlara sahip ayakkabılar, montlar, sweatshirt’ler, t-shirt’ler ve çantalar bulunuyor.

Bu harika koleksiyon sayesinde gittiğimiz yer neresi olursa olsun kısa bir uzay yolculuğuna çıkmış gibi hissedebiliriz.

Space Voyager Koleksiyonu

7’den 70’e her yaştan uzay sevdalısının bayılacağı koleksiyonda, Vans’in klasik kaykay ayakkabısı modelleri Sk8-Hi ve Old Skool ile birlikte toplamda 8 ayakkabı modeli bulunuyor. Üstelik ayakkabıların yan bölümünde bulunan NASA logoları, çıkarılıp değiştirilebilen cırt cırtlı yamalardan oluşuyor. Old Skool modelinin ön kısmında ise “shuttle” (mekik/uzay aracı) ve “mission” (görevi) etiketleri bulunuyor. Ayrıca tüm ayakkabıların tabanının ortasında uzay botlarını andıran detaylar mevcut.

Kapsül koleksiyonun öne çıkan ürünlerinden biri de insanoğlunun Ay’a ilk yolculuğuna ithafen üretilen Apollo 11 grafik detaylı bir t-shirt. Siyah renkli bir kapüşonlu sweatshirt’ün yer aldığı koleksiyonda siyah ve turuncu renklerde anorak rüzgarlık/yağmurluk ile siyah-beyaz renkte bir kapitone mont da bulunuyor. Bir spor/seyahat çantası ile bir sırt çantasının da bulunduğu koleksiyonda uzay desenli bir çift ayakkabı ve uzun kollu bir t-shirt ile küçük astronotlar, pardon çocuklar da düşünülmüş.

Koleksiyonun tüm parçalarına buradan bakabilirsin: Vans / Space Voyager Koleksiyonu

Diğer NASA işbirlikleri

Vans koleksiyonu, geçtiğimiz Ekim ayında kuruluşunun 60. yılını kutlayan NASA’nın bir markayla yaptığı ilk işbirliği değil. Moda tasarımcısı Heron Preston yaz aylarında NASA ile anlaşarak kurumun 1976-1992 yılları arasında kullandığı logoyla ceketler, sweatshirt’ler, t-shirt ve şapkalar üretmişti. Benzer şekilde, IKEA da geçen sene astronotların kısıtlı bir alanda az eşya ile kompakt ve portatif bir şekilde yaşadığı Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ilham alan mobilyalar yapmak için NASA ile işbirliği yaptığını duyurmuştu.

*Kapsül gardırop: 1970’lerde Wardrobe isimli butiğiyle ün salan Susie Faux‘un yarattığı bu terim, hiçbir zaman modası geçmeyen, farklı stil ve kıyafetlerle kolaylıkla eşleştirilebilen, az sayıda parçadan oluşan gardıropları ifade ediyor. Artık birçok marka bu zamansız stilden ilham alarak kapsül koleksiyonlar hazırlıyor.