igaranti

Evinin havasını tazeleyen 7 bitki


14 Kasım 2018

Yaşadığın ya da çalıştığın alanı güzelleştirecek dekoratif ve fonksiyonel objeler arıyorsan iç mekan bitkileri ideal bir çözüm olabilir. En sevdiğin köşelere zevkli biçimde yerleştireceğin bazı bitkiler yalnızca gözünü gönlünü açmakla kalmaz aynı zamanda evinin ‘havasını’ da değiştirir.

 

2008’de yapılan bir araştırmada hastanedeki odasında bitki bulunan hastaların stres seviyesinin odasında bitki bulunmayanlara göre daha düşük olduğu tespit edilmiş. Biz de senin için oksijen seviyesini artıran, havadaki toksinleri temizleyen (kimisinde NASA‘nın onayı bile var*) ve senin de evde kolayca bakabileceğin bitkilerden bir derleme yaptık.

1- Aloe bitkisi

Aloe bitkisinin içindeki jelin arındırıcı ve yatıştırıcı etkisini biliyorsundur. Peki bu güzel bitkinin kimyasal temizleme malzemelerinde bulunan ve çevre kirliliğine neden olan maddeleri temizlediğini biliyor muydun? Hatta bitki ortamda bu maddelerin yoğunlaştığını tespit edip yapraklarında küçük kahverengi noktalar oluşturuyor. Tam bir monitör! Bizce hemen bir aloe bitkisi al ve evinin en çok güneş ışığı alan noktasına koy.

2- Kauçuk ağacı

Kauçuk ağaçları az ışık istediği ve soğuğa dayanabildiği için yetiştirmesi kolay bir bitki. Aynı zamanda kuvvetli toksinleri bile yok edebilen bir hava temizleyici.

3- Barış çiçeği (Beyaz yelken çiçeği)

Adı ‘barış’ olan bir çiçeğin evine huzur getirmemesi mümkün mü? Narin gövdesine rağmen oldukça dayanıklı olan bu zambak türü çok az bakım istiyor. Doğrudan güneş ışığı sevmeyen ve orta karar bir havaya bayılan barış çiçeği de havayı toksinlerden arındırıyor.

4- Paşa kılıcı

Seninle birlikte yaşlanacak ömürlük bitkilerden biri olan paşa kılıcı havadaki benzenksilenformaldehittrikloretilen  toksik maddelerini temizler. Gece boyunca karbondioksit tüketip oksijen ürettiği için onu yatak odana bile koyabilirsin. Kediler için zararsızdır.

5- Bambu palmiyesi

Bambu palmiyesi hem yaşam hem de çalışma alanlarına çok yakışan, fazla güneş almayan mekanlarda bile kolayca yetişen, boyu iki metreyi geçmeyen minnoş bir palmiye türü. Bu egzotik bitkiyi NASA da en iyi hava temizleyici bitkiler listesine almış.

6- Devetabanı

Büyüdükçe yapraklarında delikler oluşan devetabanı bir sarmaşık türü. Bu yüzden evin için harika bir dekoratif. Havadaki ksilen maddesini yok eden devetabanının mutlu mesut yetişmesi için direkt olmayan güneş ışığı ve biraz su yeterli. Çoğu sarmaşık gibi zehirlidir, kedileri uzak tutmak gerek.

7- Potos sarmaşığı

NASA’nın hava temizleyiciler listesinde olan bir diğer bitki de potos sarmaşığı. Havadaki formaldehit maddesini temizleyen potosu mutfağında ya da oturma odanda sarkıtarak büyütebilirsin. Kapalı alanları seven ve direkt gün ışığından hoşlanmayan potosun zehirli bir sarmaşık olduğunu da not edelim.

*NASA, Clean Air Study (Temiz Hava Çalışması) adını verdiği bir proje geliştirerek hava filtresi görevi gören bitkilerin bir listesini yayınlamış. 1989’da yayınlanan listede havadaki benzen, formaldehit, trikloretilen gibi toksinleri temizleyen, karbonidoksit tüketerek oksijen üreten bitkilerden oluşan bitkiler yer alıyor. NASA, etkili bir hava temizliği için her 10 metrekarede en az bir bitki bulundurmayı öneriyor.

Görüntüleriyle içimizde, faydalarıyla hayatımızda çiçek açtıran bitkiler

Hangi bitki çayı neye iyi geliyor? 

Matcha yeşil çayı ve faydaları