igaranti

Bitkilerin dilinden anlayan akıllı saksı Bloomengıne


8 Kasım 2018

Bitkilerinin dilinden anlayan ve onun ihtiyaçlarını karşılayabilen bir akıllı saksın olsun ister miydin?

 

Çiçeği için güneşi kovalayan robot saksıdan ve şehirde kendi kendine yuvarlanarak güneş ışığının peşinden giden modüler küre bahçeden sonra şimdi sırada bitkilerle konuşmadan anlaşan akıllı saksı Bloomengine var!

Bitki severler bilir; tatildi, seyahatti derken o güzel çiçeklerimizi evde bir başlarına bırakmak işkence gibidir. Hele onlarla ilgilenecek, sularını güneşlerini eksik etmeyecek bir vefakar arkadaş bulamazsak döndüğümüzde boyunlarını bükük bulacağız diye üzüntüden kahroluruz. Bu dert, William Park ve Jeehye Yoo’nun biricik buluşu Bloomengine ile tarihe karışıyor.

Bir akıllı ev saksısı olarak tasarlanan Bloomengine, sahip olduğu yapay zeka sayesinde seçtiğin bitkiyi doğasına uygun şekilde büyütmek için gereken her ortamı simüle ediyor. LED lambalarıyla bitkinin fotosentez yapabilmesi için yapay ışık sağlıyor, gerektiğinde ise haznedeki suyu saksının üst kısmına yönlendirip yapay yağmur yaratıyor. Çiçeklerin açmasına yardım eden hava sirkülasyonunu ise mikro fanıyla sağlıyor. Bitkinin büyüyüşünü adım adım izleyen saksı, hangi aşamada hangi ihtiyacın ortaya çıktığını belirleyip bu ihtiyacı otomatik olarak karşılıyor. Bu sırada süreç hakkında seni telefonun aracılığıyla bilgilendirmekten de geri kalmıyor. Zaten dilersen her şeye sen de uzaktan müdahale edebiliyorsun.

Eğer bitkinin nasıl büyüdüğünü görmek istersen Bloomengine’in üst kısmında bulunan HD kamera ile tüm süreci hızlandırılmış (time-lapse) görüntülerle kaydedebilirsin.

Nasıl çalışıyor?

Bloomengine’i çalıştırmak için öncelikle sıkıştırılmış toprak tabletini saksının ortasına koyman, üzerine de tohumları yerleştirmen gerekiyor. Sonra saksının kenarlarındaki delikli ızgaraya birkaç damla gübre ekliyorsun ve su haznesini dolduruyorsun. Ardından saksıyı fişe takman yeterli. İşte her şey hazır!

Kickstarter desteği

Dünyaya sesini bir Kickstarter kampanyası olarak duyuran Bloomengine, henüz kampanya sona ermeden günler kala 10 bin dolarlık fon hedefini kat be kat aşarak kitlelerin ve birçok yatırımcının desteğini arkasına aldı. Kampanya 2 Kasım’da sona erdi.

Detaylı bilgi için aşağıdaki web sitelerini ziyaret edebilirsin.

Tanıtıcı video ve Kickstarter sayfası:

https://www.kickstarter.com/projects/bloomengine/bloomengine-record-your-plants-journey-in-real-tim

Instagram hesabı:

https://www.instagram.com/bloomengine/