igaranti

Kasım’da İstanbul: Kasım ayının en güzel 17 etkinliği


29 Ekim 2018

Filmekimi ve Bienal’den başı dönenleri kısa süreli bir dinlenmeden sonra Kasım ayının güzel etkinliklerine alalım. Buradan buyursunlar:

 

1- İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions (konser)

İlhan Erşahin‘in 2008’de başlattığı, caz, rock ve dans müziğinin öğelerini bir araya getiren İstanbul Sessions projesi bugüne dek Türkiye’nin ve Avrupa’nın en prestijli festivallerinden Brezilya’ya, New York Summer Stage’e kadar pek çok önemli sahnede performans verdi. İlhan Erşahin’le birlikte Alp Ersönmez, İzzet Kızıl ve Turgut Alp Bekoğlu‘ndan oluşan ekip ‘geçmişi ve geleceği bir yana bırakarak bugünün müziğine sinematik bir bakış açışıyla odaklanan’ son stüdyo albümleri ‘Solar Plexus’tan sonra İstanbul’da ilk kez sahne alacak.

Ne zaman?

3 Kasım, 22.30

Nerede?

Babylon, Bomonti

Detaylı bilgi için:

https://www.garantikonserv.com/etkinlik-takvimi/4743/ilhan-ersahins-istanbul-sessions

2- İstila! (tiyatro)

2017’nin en iyi oyunu seçilen İstila, 4 ve 24 Kasım tarihlerinde Toy İstanbul sahnesinde sergilenecek. Seyircisini kimlik, ırk ve dille ilgili ön yargılarıyla yüzleştiren oyun bazen çok komik, bazen rahatsız edici bazen de oldukça dokunaklı. Sami Berat Marçalı’nın orijinalinden çevirip yönettiği oyun’da Barış Gönenen, Hakan Kurtaş, Efe Tunçer ve Seda Türkmen oynuyor.

Ne zaman?

4 Kasım, 17.00 / 24 Kasım, 20.30

Nerede?

Toy İstanbul, Maçka

3- Arkas Koleksiyonu’nda Post-Empresyonizm (resim sergisi)

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin yeni sezon sergi programı Arkas Koleksiyonu’ndan bir post-empresyonizm sergisiyle başladı. Yenilikçi yaklaşımlarıyla klasik resim anlayışından 20. yüzyıl modern resim anlayışına geçişin kilit figürlerinden post-empresyonistlere ilgi duyuyorsan 6 Kasım’a kadar sürecek bu sergiyi kaçırma.

Ne zaman?

6 Kasım’a dek sürecek.

Nerede?

Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu, Beyoğlu

4- Oceans of Noise (konser)

Uzun zamandır beraber çalışan müzisyenler Sertab Erener, Emre Kula (gitar), Eser Ünsalan (bas gitar), Ozan Yılmaz (klavye) ve Alpar Lü‘den (davul) oluşan grup, Ayla filmi için yaptığı müziklerle dikkatimizi çekmişti. 2017’de prodüktörlüğünü ve mixlerini 6 Grammy adaylığı bulunan Joel Hamilton‘ın üstlendiği EP’sini yayınlayan Oceans of Noise, ‘gücünü kendilerini bir araya getiren sezgisel içgüdüden aldığını’ söylüyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında yayınladıkları ‘Not Safe’ ismili EP’de Massive Attack‘in ‘Teardrop’ parçasının yeni bir versiyonuna da yeren veren grup 6 Kasım’da Babylon’un konuğu.

Ne zaman?

6 Kasım, 21.30

Nerede?

Babylon, Bomonti

Detaylı bilgi için:

https://www.garantikonserv.com/etkinlik-takvimi/4722/oceans-of-noise

5- Değil, Orada Değil (sergi)

Kadir Has Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencilerinin düşünce ve görüntü arasındaki ilişkinin her an kopabileceğini anlatan görsel, görsel-işitsel ve zaman-tabanlı işlerinden oluşan sergi, beş aylık bir çalıştayın sonunda sanatseverlerle buluştu. Sergiyi 10 Kasım’a dek Nişantaşı’ndaki Amerikan Hastanesi’nin içinde yer alan Operation Room Sanat Galerisi’nde görebilirsin.

Ne zaman?

10 Kasım’a dek sürecek

Nerede?

Amerikan Hastanesi Operation Room Sanat Galerisi, Nişantaşı

6- Y2K Millennium Party (parti)

Bir zamanların 80’ler ve 90’lar Oldies but Goldies partileri biz Y Kuşağı için yenilendi: Artık 2000’lere gidiyoruz! Rihanna’dan Linkin Park’a, Justin Timberlake’ten Blink 182’ye, Destiny’s Child’dan Eminem’e, seni gençliğine ve hatta çocukluğuna ışınlayacak şarkılarla dans pistinde buluşalım.

Ne zaman?

10 Kasım, 22.00

Nerede?

Babylon, Bomonti

Detaylı bilgi için:

https://www.garantikonserv.com/etkinlik-takvimi/4745/y2k-millennium-party

7- Darüşşafaka – EA7 Olimpia Milano (basketbol maçı)

EuroLeague’de EA Olimpia Milano’yu konuk eden Daçka’ya Volkswagen Arena’da destek olmaya ne dersin?

Ne zaman?

15 Kasım, 20.15

Nerede?

Volkswagen Arena

Detaylı bilgi için:

https://www.garantikonserv.com/etkinlik-takvimi/4732/darussafaka—ea7-olimpia-milano

8- Pantha Du Prince (konser)

Alman prodüktör ve besteci Hendrik Weber’in minimal tekno ve elektronik müzik projesi Pantha Du Prince, 16 Kasım’da Bomonti sahnesinde. Pantha Du Prince’i çıkış yaptığı sene olan 2002’den bu yana yaptığı birbirinden başarılı albümler ile Depeche Mode, Animal Collective, Philip Glass, Bloc Party, Hurts ve Trentemöller gibi isimlere hazırladığı remix’lerle tanıyoruz. Etkinliğin biletlerini Mobilet’ten satın alabilirsin.

Ne zaman?

16 Kasım, 22.00

Nerede?

Babylon, Bomonti

Detaylı bilgi için:

https://www.garantikonserv.com/etkinlik-takvimi/4723/pantha-du-prince

9- Garanti Caz Yeşili: Joan Osborne Sings the Songs of Bob Dylan (konser)

Dünya çapında milyonlarca albümü satılan değerli sanatçı Joan Osborne, son projesi ‘Songs of Bob Dylan’ ile Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında 17 Kasım’da Zorlu PSM’de sahne alacak. Bob Dylan‘ın sevilen şarkılarına feminist bir yorum katarak yeni tatlar yaratan kadife sesli Osborne’u One of Us isimli şarkısından anımsayabilirsin. Yedi Grammy müzik ödülü adaylığı bulunan sanatçıyı canlı izlemek senin için harika bir deneyim olabilir!

Ne zaman?

17 Kasım, 20.30

Nerede?

Zorlu PSM, Beşiktaş

Detaylı bilgi için:

https://www.garantikonserv.com/etkinlik-takvimi/4682/garanti-caz-yesili-joan-osborne-sings-the-songs-of-bob-dylan

10- Kral Lear (tiyatro)

İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 19 Kasım’da Zorlu PSM sahnesinde sergilenecek iki perdelik meşhur Shakespeare trajedisi Kral Lear, Haluk Bilginer‘in oyunculuğuyla daha da etkileyici hale geliyor. İktidar ve mülkiyetin paylaşımıyla ilgili bir klasik eser olan Kral Lear’da Bilginer’le birlikte Berfu Öngören, Melike Güner, Nazlı Bulum, Arif Pişkin, Deniz Celiloğlu, Kaan Turgut, Onur Özaydın, Sertan Müsellim, Efe Tunçer ve Hüseyin Sevimli de rol alıyor. Oyunun yönetmeni ise Muharrem Özcan.

Ne zaman?

19 Kasım, 20.30

Nerede?

Zorlu PSM, Beşiktaş

11- Labirent: Bilinmeyen Ada (sergi)

Asmalımescit’in yeni galerisi Labirent Sanat ‘Labirent: Bilinmeyen Ada’ isimli ilk sergisiyle sezona merhaba diyor. Sergi, kavramsal çerçevesi açısından kolektif hafızada güçlü bir yeri olan labirenti ‘korku, ikilem, merak, kaybolma, ölüm, kaos gibi duygu durumlarını harekete geçiren olumsuz çağrışımlarının yerine özneyi kuşatan, biçimlendiren, yönlendiren ilişki biçimlerinden kurtarıp’ yeni öznellik biçimleriyle; yeni bir olasılıklar ağı olarak ele alıyor. Barış Cihanoğlu, Beyza Boynudelik, Burçin Erdi ve Özge Enginöz‘ün işlerinin yer aldığı sergiyi 22 Kasım’a dek ziyaret edebilirsin.

Ne zaman?

22 Kasım’a dek sürecek

Nerede?

Labirent Sanat, Beyoğlu

12- Darüşşafaka – Anadolu Efes (basketbol maçı)

Yine bir EuroLeague maçı ancak bu kez tarafların ikisi de biziz! Kıran kırana geçecek Darüşşafaka ve Anadolu Efes karşılaşmasını sakın kaçırma.

Ne zaman?

22 Kasım, 20.15

Nerede?

Volkswagen Arena

Detaylı bilgi için:

https://www.garantikonserv.com/etkinlik-takvimi/4726/darussafaka—anadolu-efes

13- Birlikte Güzel: Altın Gün (konser)

Ezbere bildiğimiz 70’ler türkülerini modern bir makyajla sunan Hollanda kökenli Türkçe saykedelik rock grubu Altın Gün, 23 ve 24 Kasım akşamları ilk kez Salon İKSV sahnesinde olacak. 2015’te Jacco Gardner‘ın İKSV Salon konseri için İstanbul’a gelen bas gitarcı Jasper Verhulst‘un 70’lerin Anadolu rock’ıyla tanışıp büyülenmesi sonrasında kurulan grup Ben Rider (gitarist), Nic Mauskovic (baterist), Erdinç Yıldız Ecevit (saz, vokal ve klavye) ve Merve Daşdemir (vokal) ve Gino Groeneveld‘den (perküsyon) oluşuyor. 2018’i Le Guess Who, Beaches Brew, Lowlands, Best Kept Secret, Montreal Caz Festivali, Paléo gibi büyük festivallerde sahne alarak geçiren grup Alicia Keys‘in geçtiğimiz Ağustos ayında paylaştığı bir Instagram hikayesinde tesadüfen duyulunca daha çok kişiye ulaşmıştı.

Ne zaman?

23 Kasım, 22.00 / 24 Kasım, 22.30

Nerede?

Salon İKSV, Şişhane

Detaylı bilgi için:

https://www.garantikonserv.com/etkinlik-takvimi/4687/birlikte-guzel-altin-gun

14- Horst: Moda ve Portreler (sergi)

Moda ve portre fotoğrafçılığının ‘ışık ustası’ Horst P. Horst’un kişisel sergisi ‘Horst: Moda ve Portreler’ Türkiye’deki ziyaretçileriyle ilk kez buluşuyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı 4. İstanbul Tasarım Bienali’ne paralel olarak düzenlenen sergiyi, Leica Gallery İstanbul’da 24 Kasım’a dek görebilirsin.

Ne zaman?

24 Kasım’a dek sürecek

Nerede?

Leica Gallery İstanbul, Şişli

15- Fizy Nights: Nouvelle Vague (konser)

Bizim pek sevdiğimiz, bizi de pek seven Fransız modern bossa nova grubu Nouvelle Vague kısa bir aradan sonra tekrar İstanbul’da. New wave ve bossa nova’yı olabildiğince neşeli biçimde birleştiren ekip, Joy Division‘dan The Clash‘e, Depeche Mode‘dan Blondie‘ye kadar pek çok kült grubun şarkısına yaptığı cover’larla sahnede olacak.

Ne zaman?

29 Kasım 21.30 / 30 Kasım, 22.30

Nerede?

Babylon, Bomonti

Detaylı bilgi için:

https://www.garantikonserv.com/etkinlik-takvimi/4738/fizy-nights-nouvelle-vague

16- Şehinşah (konser)

Yerli underground rap müziğin önemli temsilcilerinden Şehinşah, Kasım’ı Aralık’a bağlayan gece Salon İKSV sahnesinde olacak. Müziğiyle 2000’li yıllardan beri hem dinleyenlere hem de kendisi gibi diğer rapper’lara ilham veren Şehinşah’ın ismi, ‘kralların kralı’ anlamına geliyor. Rapçi müzik haricinde çizgi roman çiziyor ve çeşitli dergilerde renklendirme de yapıyor.

Ne zaman?

30 Kasım, 22.00

Nerede?

Salon İKSV, Şişhane

Detaylı bilgi için:

https://www.garantikonserv.com/etkinlik-takvimi/4753/sehinsah

17- Evrenin Titreşen Işıkları (sergi)

SALT Beyoğlu’nun sene sonuna dek sürecek sergisi Evrenin Titreşen Işıkları, Anna Boghiguian, Rana Hamadeh, Navine G. Khan-Dossos ve Merve Ünsal‘ın hiçbir zaman tam anlamıyla anlaşılamayan ‘şimdi’ algısını sorgulayan işlerinden oluşuyor. Sergi adını bilimkurgu yazarı Cixin Liu’nin The Three-Body Problem isimli romanındaki bir bölümden alıyor.

Ne zaman?

30 Aralık’a dek sürecek.

Nerede?

SALT Beyoğlu