igaranti

Az zamanda çok iş başarmanı sağlayan 8 Google Chrome özelliği ve eklentisi


18 Ekim 2018

Aktif bir Google Chrome kullanıcısı mısın? Peki tarayıcının yaptığın işlerde sana hız kazandıracak özellik ve eklentileri kullanıyor musun?

 

Süper hızlı ve ‘işlerin’ asla bitmediği bir dünyada yaşıyoruz. Çalışma şartlarımız ne olursa olsun sıkı zamanlamalarla ve bazı el oyalayan işlerle başımız daima dertte. Evde, işte ya da okulda, (eh, artık hepimizde birer tane olduğuna göre) en azından PC ya da laptop’ımızda çalışırken az zamanda daha çok iş başarsak olmaz mı? Bizce şahane olur.

Bu yazıda senin için Chrome tarayıcına ekleyerek sana zamandan (ve muhtemelen beynindeki fosfordan) tasarruf ettirecek 11 süper özellik ve uygulamayı sıraladık.

1- Kapatmak istemediğin sekmeleri toplayıp bir çantaya dolduran app: OneTab

Her birine ihtiyacın olduğu için aynı anda onlarca sekme açıkken çalışmaya çalıştığını tahmin edebiliyoruz. Diyelim ki belli bir konuyla ilgili 15 sekme açtın fakat an itibarıyla başka bir konuyla ilgilenmen gerekiyor. OneTab’in tek bir butonuna basıyorsun, uygulama tüm sekmelerini birleştirerek tek bir sekme haline getiriyor ve sana da yalnızca kalbin kadar temiz yeni bir sekme açmak kalıyor! Harika değil mi?

2- Sayfalar arasında ‘tebdil-i kıyafet’ gezinme

Sen Chrome kullanırken Google da senin gezinme ve indirme geçmişinden veri topluyor pek tabii. Fakat eğer istersen bunu engelleyebilirsin. İster Ctrl/Command+Shift+N kısayolu ile ister sağ üstte bulunan Diğer menüsünden Yeni Gizli Pencere’yi seçerek bu modu aktifleştirebilirsin.

3- Web sayfalarını PDF olarak kaydetme

Saklamak istediğin bir bilgiyi, o bilginin bulunduğu sayfayı yer imlerine ekleyerek saklayabileceğini biliyorsun. Peki web sayfasını bir PDF sayfası olarak olarak bilgisayarına da kaydedebileceğini biliyor musun? Bunu yapmak için Ctrl/Command+P kısayolunu kullanman kafi.

4- Kapattığın sayfaları tekrar açma

Onlarca sekmen açıkken yanlışlıkla bütün Chrome’u kapattığın ya da uygulamanın hata vererek kendi kendini havaya uçurduğu oluyor mu? Bu tip durumlarda Ctrl/Command+Shift+T kısayolunu kullanarak en son açık olan tüm sekmeleri tekrar açabilirsin.

5- Yeni hesap makinen: Chome

Chrome sana yalnızca web’de dolaşma değil aynı zamanda bazı basit matematik işlemleri yapma imkanı da sunuyor. Örneğin tarayıcının adres çubuğuna * (çarpı), / (bölü), % (yüzde) gibi işaretleri kullanarak dilediğin rakamlarla dilediğin basit matematik işlemlerini yapabilir, sorunu yazdığın an cevabını alabilirsin.

6- Yeni video oynatıcın da Chrome!

Belli formatlardaki videoları oynatırken sorun mu yaşıyorsun? Sorun yok, dilediğin formattaki videoyu (mp3, mp4, .mov, .mkv, .ogv, .webm, .wav, etc.) Chrome’a sürükle, çat diye açılsın.

7- Sekmeler arasında mekik dokuma

Onlarca açık sekme varken birinden diğerine zıplaman muhtemelen beklediğinden uzun sürüyor. “Bu değil, bu da değil, ay hangi sekmeydi” diye değerli saniyelerini harcamak yerine Ctrl/Command+Tab kısayolunu kullanarak sekmeler arasında kolayca sekebilirsin. Bu arada sekmelere sıralarına göre Ctrl/Command+1Ctrl/Command+2 (açmak istediğin sekme hangi sıradaysa sonuna o rakamı ekleyerek) kısayollarıyla da erişebilirsin.

8- Yapılacaklar listesi uzmanı: Wunderlist

Yapılacaklar listen için kolay kullanımı ve sade arayüzü ile Wunderlist eklentisini indirebilir, Google Chrome’u dijital asistanın olarak kullanabilirsin. Dilediğin gibi kategorilendirip listeleyebildiğin to-do’larını Chrome’un içinden tertemiz görüntüleyebilir, yaptıklarını işaretleyebilir, görev ataması yapabilir, belirlediğin tarihe göre zamanlama kurabilirsin.

İyi sörfler.