igaranti

Bu kış vizesiz gidebileceğin 7 ekonomik yurt dışı destinasyonu


17 Ekim 2018

Bu sonbahar-kış sezonunda bir değişiklik yapıp yurtdışına çıkayım ama hem vizeyle uğraşmayayım hem de çok para harcamayayım diyorsan buyursunlar oneblog okuru, doğru yerdesin.

 

Tatilin kötüsü olmaz ama yurtdışında tatil yapmanın sıkıcı tarafı olur. Evet bildin, vize işlemleriyle uğraşmak! Bu yüzden bugün oneblog’da kapılarını açmak için senden bir pasaporttan fazlasını istemeyen güzel ülkeleri listeleyeceğiz. Listeyi daha önce anlatmalara doyamadığımız üç favorimizle açıyoruz.

1- Karadağ

Denize dik uzanan yeşil dağları ve Orta Çağ’dan beri bozulmadan arz-ı endam eden minik kasabaları ile Karadağ tam bir masal ülkesi. Özellikle Kotor, Perast ve Dobrota‘yı görmen gerektiğini hatırlatır, daha önce yazdığımız kapsamlı Karadağ tatil rehberine bir göz atmanı öneririz:

Balkanların incisi Karadağ’da 3 günlük ekonomik tatil

2- Ukrayna

2012’den beri vizesiz gidebildiğimiz Ukrayna, Doğu Avrupa’nın en gözde destinasyonlarından biri. Başkent Kiev seni tarihi, Lviv kültür ve sanata olan ilgisi ve liman kenti Odesa da doğal güzellikleri ile çeker. Ülkenin para birimi Grivna (UAH) ve 1 TL şu aralar 4,60 UAH ediyor. Lviv için daha yazdığımı tatil rehberini şuradan okuyabilirsin:

Vize yok, lezzet çok: Lviv’de uzun hafta sonu tatili

3- Sırbistan

Son yıllarda Budapeşte ve hatta Berlin’in popülarite seviyesine ulaşan Belgrad, işte bu ülkenin başkenti! Yaşlı binalarının eskimeyen enerjisi ile genç nüfusunun coşkusunu birbirine karıştırıp harika bir sinerji sunan ülke hem festivalcilerin, hem tarih ve kültür meraklılarının hem de gezginlerin uğrak yeri. Sırbistan’da Belgrad dışında görülmesi gereken iki önemli şehir Novi Sad ve Niş.

‘Uzun hafta sonu’ denince akla hemen onun adı gelir: Belgrad!

4- Makedonya

Balkanlar deyince akla ilk gelen memleketlerden biri de Makedonya. Üsküp‘ten Matka Kanyonu‘na, Tetovo‘dan Sturga‘ya, Ohri Gölü‘nden Ohrid‘e gezilmesi gereken birçok önemli merkezi olan ülke, Atatürk’ün askeri eğitimini aldığı Manastır Askeri İdadisi’ne de ev sahipliği yapıyor.

5- Gürcistan

Karadeniz’in yemyeşil ülkesi Gürcistan’a 2 saatlik bir uçuşla ulaşabilirsin. Sovyet mimarisine sahip binaları, tarihi kilise ve meydanlarıyla Batum, geniş yolları ve birbirinden görkemli heykelleri ile Tiflis, çeşmelerinden maden suyu akan Borjomi ve 2000 metre yükseklikteki manastırıyla Kazbegi Dağı mutlaka görmen gereken yerler arasında.

6- Arnavutluk

Karadağ, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan’la çevrili Arnavutluk minik bir Adriyatik ülkesi. İyonya denizine de kıyısı bulunan ülkenin başkenti Tiran‘da kültürel geziler yapabilir, Berat‘ta Osmanlı’dan kalma tarihi yapıları ziyaret edebilir, Kruja‘daa şehrin meşhur kalesini görebilir, İşkodra‘da gece hayatının, Saranda ve Vlora‘da ise muhteşem deniz manzaralarının tadını çıkarabilirsin. Ve tabii ki ülkenin her yerinde ucuza harika yemekler yiyebilirsin.

7- Bosna-Hersek

Kardeş ülkelerimiz arasında sayabileceğimiz Bosna Hersek, kuzey ve batıdan Hırvatistan’a, doğudan Sırbistan’a, güneyden de Karadağ’a komşu şirin bir ülke. Doğal güzelliklerin zengin mimariyle birleştiği bu ülkede dağlar dereleri, dereler Orta Çağ köylerini, Orta Çağ köyleri dünyanın en sıcak insanlarını, onlar da bizi kucaklıyor! Yakın tarihte yaşanan savaşın izlerinin bile acıtamadığı bu güzel ülkeye İstanbul’dan 1 saat 45 dakikalık bir uçuşla ulaşabilirsin.

1 gömlek üstünü isteyenler buraya:

“Vizem var, Avrupa Birliği ülkelerine de gidebilirim ama ekonomik olma şartı bakidir” dersen, bir de şu içeriğe göz at bizce:

Düşük bütçeyle gezilebilecek 5 Avrupa şehri