igaranti

Gezginlere göre dünyanın en iyi 25 müzesi


16 Ekim 2018

TripAdvisor, gezgin yorumcularının oylarıyla dünyanın en iyi 25 müzesini seçti. İşte milyonlarca gezginin oyuyla belirlenen 2018 Gezgin Ödülleri’nin (Travelers’ Choice Awards) müze dalındaki sahipleri:

 

1- Orsay Müzesi (Musées d’Orsay), Paris

Beş katını birden dolaşmak en az 2 saatini alacaktır. Van Gogh, ToulouseLautrec, Courbet, Monet, Manet, Osman Hamdi Bey ve daha nice eşsiz sanatçının eserleriyle gözünü ve kalbini doyurduktan sonra sıra midene geldiğinde müzenin iki kafesi Café de l’ours ve The Café Campana ile ilk kattaki restoran emrine amade olacak.

2- 11 Eylül Anıtı (The National 9/11 Memorial & Museum), New York

İçinde bulunduğumuz yüzyıla damgasını vuran 11 Eylül olayı, Amerika’yla birlikte tüm dünyanın ortak bilincine kazındı. Manhattan’da İkiz Kuleler’in yıkıldığı noktaya yapılan anıt iki büyük havuzdan oluşuyor. Havuzun kenarlarında ise hayatlarını kaybeden insanların isimleri yazıyor. Hemen yanı başında bir de müze bulunuyor.

3- Metropolitan Sanat Müzesi (The Metropolitan Museum of Art), New York

Dışı ayrı, içi ayrı güzel olan Metropolitan Sanat Müzesi, New York’un simgelerinden biri. Mobilya, sanat, zırh, mimari ve müzikle ilgili olağanüstü bir koleksiyon seni bekliyor olacak.

4- British Müzesi (British Museum), Londra

Dünyanın dört bir yanından seçkin Antik çağ yapıtları ile etnografya koleksiyonlarını barındıran müze hem günümüzün hem de eski çağların kültürlerini temsil ediyor.

5- Prado Müzesi (Museo Nacional Del Prado), Madrid

Bosch‘tan Rubens’e, El Greco‘dan Titian‘a, Velázquez‘den Goya‘ya, 12. yüzyıl 20. yüzyıl arası Avrupa sanatının en önemli koleksiyonlarını barındıran Prado Müzesi, İspanyol sanatının da kalbi niteliğinde.

6- Akropolis Müzesi (Mouseio Akropolis), Atina

Akropolis Müzesi sana yepyeni, yüksek teknoloji bir binanın tarihle nasıl uyum içinde var olabildiğini gösterecek. Pürüzsüz camdan yapılmış yürüme yolun bir yanında kazılardan çıkan iki binden fazla yıllık kalıntıları görmek çok etkileyici.

7- Louvre Müzesi (Musée du Louvre), Paris

Louvre, 73 bin metrekarelik alanı ve 350 binden fazla eseriyle dünyanın en büyük müzesi. Eski uygarlıkların kalıntılarından Mona Lisa‘ya kadar uzanan bu büyük koleksiyonu layıkıyla görebilmek için müzeye bir tam gününü ayırman gerekebilir.

8- Ulusal II. Dünya Savaşı Müzesi (The National WWII Museum), New Orleans

İnteraktif sergiler, ilgi çekici gösteriler, simülasyonlar, orijinal uçak ve helikopterler… New Orleans’taki müze, İkinci Dünya Savaşı meraklıları için harika bir yer. En az 3 saat ayırmak gerek.

9- Milli Antropoloji Müzesi (Museo Nacional de Antropología), Meksiko

Meksika’nın başkenti Meksiko’daki Chapultepec Parkı’nda yer alan Milli Antropoloji Müzesi, dünyaca ünlü Güneş Taşı (Aztek Takvimi olarak da bilinir) ile 16. yüzyıl Aztek Xochipilli heykelciğine ev sahipliği yapıyor. İnsanlık tarihinin başlangıcı ile Aztek ve Maya uygarlıkları ilgi alanındaysa bu müzeyi muhakkak görmelisin.

10- Savaş Kalıntıları Müzesi (War Remnants Museum), Ho Şi Min

Vietnam Savaşı’nın karanlık geçmişine dair kalıntıları ve savaşın dehşetini gözler önüne seren Savaş Kalıntıları Müzesi, Vietnam’daki Ho Şi Min (Hi Chí Minh) kentinde bulunuyor.

11- Ulusal Galeri (National Gallery), Londra

Londra’nın tam merkezinde, Trafalgar Meydanı’nda yer alan müze dünyaca ünlü ressamların eşsiz tablolarını sanatseverlerle buluşturuyor. Dinlenme alanlarının da olduğu müzeye giriş ücretsiz.

12- Vasa Müzesi (Vasamuseet), Stockholm

İsveç’te bulunan Vasa Müzesi, 400 yıl önce yaşanan bir facia sonucu batan Vasa isimli geminin restore edilmiş halinin sergilendiği ihtişamlı bir müze. Burada kendini zaman makinesinde gibi hissedebilirsin.

13- Uffizi Galerisi (Galleria degli Uffizi), Floransa

Zengin bir resim, çizim, baskı ve heykel koleksiyonuna sahip Uffizi’de, Giotto‘dan Botticelli‘ye Leonardo da Vinci‘den Raffaello‘ya, Michelangelo‘dan Correggio‘ya pek çok seçkin sanatçının olağanüstü eserlerini görebilirsin.

14- Rijks Müzesi (Rijksmuseum), Amsterdam

Hollanda’nın en büyük sanat ve tarih müzesi Rijksmuseum’da resimden heykele, duvar halısından mobilyalara, savaş kostümlerinden silahlara kadar birçok eer bulunuyor. En az 4 saat ayırmak gerek.

15- Ermitaj Müzesi (The State Hermitage Museum / Gosudárstvennyj Ermitáz), St. Petersburg

Hollanda’nın Dünyanın en eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulup 1852’de kamunun hizmetine açılmış. 3 milyon sanat serine sahip (bu sebeple de Guinness Rekorlar Kitabı‘nda yer alan) müze bu koleksiyonun çok az bir kısmını sergilemekte.

16- Van Gogh Müzesi, Amsterdam

Amsterdam’a gidip Van Gogh Müzesi’ni görmemek olmaz. Dünyaca ünlü sanatçının başka hiçbir yerde göremeyeceğin tablolarını görmek ve onu daha yakından tanımak için mutlaka gezmelisin.

17- Chicago Sanat Enstitüsü (The Art Institute of Chicago), Chicago

Chicago’nun Michigan Caddesi üzerinde bulunan müzede American Gothic, O’Keeffee’nin Cow’s Skull‘u gibi ünlü Amerikalı sanatçıların eserlerinin yanı sıra, Van Gogh‘un, Monet‘nin, Modigliani‘nin, Chagall‘ın ve Magritte‘in de pek çok eserini görebilirsin.

18- Turin Mısır Müzesi (Museo Egizio), Turin

Özenle korunmuş eserleriyle dünyadaki en iyi Mısır müzelerinden biri olan Turin Mısır Müzesi, Antik Mısır’ın görkemli eserlerini, yazıtlarını ve uygarlık seviyesini gözler önüne seriyor. Bir tam gün ayırmak gerek.

19- Yeni Zelanda Müzesi (Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa), Wellington

Yeni Zelanda Müzesi, ülkenin doğal ve kültürel tarihi ile sanat, jeoloji, coğrafya ve florasına dair detaylar da içeren bir müze. Deniz kenarında bulunan müzede bir Gelibolu Sergisi de bulunuyor. Çanakkale ile ilgili film ve video gösterilerinin yapıldığı sergide insan boyutunun dört katı büyüklüğünde heykeller de bulunuyor.

20- Larco Müzesi (Moseo Larco), Lima

Peru’nun Lima kentinde bulunan Larco’da altın işçiliğinin en güzel çeşitlerini görebilir, İnka medeniyetini daha yakından tanıyabilirsin. Müze harika bir begonvil bahçesinin içinde bulunuyor.

21- Tuol Sleng Soykırım Müzesi (Tuol Sleng Genoice Museum), Phnom Penh

Kamboçya’nın Phnom Penh kentinde bulunan müze, yakın tarihin en büyük soykırımlarından birinin dehşetengiz detaylarını sergiliyor. 1976-1979 döneminde hüküm süren diktatör Pol Pot ile ekibinin sebep olduğu vahşet, 3 milyona yakın masum insanın öldürülmesiyle sonuçlanmıştı.

22- Qin Terra-cotta Savaşçıları ve Atları Müzesi (Terracotta Army Museum), Şian

Çin’in Şensi bölgesinin başkenti Şian’da (Xi’an) bulunan müze, ilk Çin imparatoru Çin Şi Huang’ın (Qin Shi Huang) mezarında bulunan, M.Ö. 210’da pişmiş topraktan yapılmış 8000 asker, 520 at, 130 savaş arabası ve 150 süvari atından oluşuyor. 1974’te bir çiftçi tarafından bulunan alan, 1987’den beri de UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi‘nde yer alıyor.

23- Altın Müze (El Museo del Oro), Bogotá

Kolombiya’nın Bogotá kentinde bulunan müzede, başta altın olmak üzere değerli madenlerin tarihi ile ilgili önemli eser (heykel, mücevherat, madeni para, vb.) ve dokümanlar yer alıyor.

24- Yad Vashem Holokost Anıtı (Yad Vashem), Kudüs

Kudüs’te bulunan anıt site, katliam kurbanları için merkez anıt niteliğinde. Sitede anıtla birlikte bir müze ve ölenler için dikilen altı milyon çam ağacı da bulunuyor.

25- Pinacoteca do Estado, São Paulo

Brezilya’nın en önemli merkezlerinden biri olan Pinacoteca do Estado, 1905’te kurulmuş, Brezilya sanatıyla birlikte 19. yüzyılın tüm dünyadan resim ve heykellerine de ev sahipliği yapan bir sanat müzesi. Giriş ücretsiz.

Türkiye’nin en iyileri

Listenin bir de Türkiye versiyonu bulunuyor. Trip Advisor kullanıcılarının oylarına göre seçilen 10 müze sırasıyla şunlar:

1- Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep

2- Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul

3- Göreme Açıkhava Müzesi, Göreme

4- Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara

5- Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara

6- Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul

7- Arkas Sanat Merkezi, İzmir

8- Mevlana Müzesi, Konya

9- Antalya Müzesi, Antalya

10- Key Museum, İzmir