igaranti

Ekim’de İstanbul: Ekim ayı etkinlik rehberi


8 Ekim 2018

Sonbaharın etkisini iliklerimize kadar hissediyoruz. Peki şehir ne alemde? İşte Ekim’de İstanbul’un 13 güzel etkinliği: 

1- Don Kişot Balesi (bale gösterisi)

Orta Çağ şövalye hikayelerine meraklı Don Kişot’un, gezgin bir şövalye olmaya karar vermesi ve yaveri Sancho Panza ile birlikte şehre doğru yola çıkmasıyla başlayan meşhur macerayı bir kere de bale aracılığıyla dinlemeye, izlemeye ne dersin?

Ne zaman?

6 Ekim, 20.00

Nerede?

Süreyya Operası, Kadıköy

2- Yavuz Akyazıcı Trio (konser)

1996’da New School Jazz Academy’nin Jazz Performance bölümünden mezun olan Yavuz Akyazıcı, dünyaca ünlü caz kulüplerinde konser verdikten sonra Türkiye’de ‘Gamzelim’ adını verdiği ve eleştirmenlerin ‘virtüözce çalınıp kaydedilmiş’ dediği ilk albümünü çıkardı. O zamandan bu yana birçok albüm ve cover’ıyla ses getiren sanatçı 8 Ekim akşamı Nardis Jazz Club’da sahne alacak. Öğrenci biletleri 25 TL.

Ne zaman?

8 Ekim, 21.30

Nerede?

Nardiss Jazz Club, Galata

Detaylı bilgi için:

http://www.garantikonserv.com/etkinlik-takvimi/4696/yavuz-akyazici-trio

3- Film Ekimi (film gösterileri)

Yazın en parlak filmleriyle gelen Film Ekimi her yıl olduğu gibi bu yılda saygın festivallerde gösterilip ödüller alan yeni yapımları sinema severlerle buluşturuyor. 5-14 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek Film Ekimi 12-16 Ekim’de Ankara’da, 19-23 Ekim’de ise İzmir’de olacak.

Ne zaman?

14 Ekim’e dek sürecek.

Nerede?

Beyoğlu, Nişantaşı ve Kadıköy’de farklı salonlar (Detaylı bilgi için: http://filmekimi.iksv.org/tr/salonlar)

4- Seyahatin Geleceği: Sanat Eserinin Yolculuğu (karma sergi)

Kadıköy Rasimpaşa’nın bağımsız sanat alanı Noks’un Amsterdam merkezli Corridor Project Space’le ortaklaşa düzenlediği ‘Seyahatin Geleceği: Sanat Eserinin Yolculuğu’ sergisi seyahati ve sanat nesnesinin ulaşımını merkezine alıyor. Corridor Project Space’in 2017’de başlattığı Teotwawki sergi serisinin son ayağı olan sergiyi bu hafta sonu ziyaret edebilirsin.

Ne zaman?

7 Ekim’e dek sürecek.

Nerede?

NOKS Bağımsız Sanat Alanı, Kadıköy

5- La Luz (konser)

2012’de gitarist ve vokalist Shana Cleveland‘ın girişimiyle kurulan Seattle’lı rock grubu La Luz, surf rock, doo-wop ve neo-saykedelik şarkılarıyla ilk kez İstanbul’da. Son albümünün prodüktörlüğünü The Black Keys‘in gitaristi Dan Auerbach‘ın üstlendiği grubun Cleveland dışındaki diğer üyeleri baterist Marian Li Pino, klavyeci Alice Sandahl, ve bas gitarist Lena Simon. Grubun adının İspanyolca ışık anlamına geldiğini ve öğrenci biletlerinin 45 TL olduğunu da not edelim.

Ne zaman?

10 Ekim, 21.30

Nerede?

Nardis Jazz Club

Detaylı bilgi için:

https://www.garantikonserv.com/etkinlik-takvimi/4603/la-luz

6- Dali’nin Kadınları (tiyatro)

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu, seyirciyi Marilyn Monroe, Virginia Woolf, Edith Piaf ve Frida Kahlo‘nun Salvador Dali cinayetinde şüpheli konumda olduğu ütopik bir evrene götürüyor. İçinde hem müzikal hem trajedi hem de gerilim unsurları barındıran bu absürt komediyi sakın kaçırma.

Ne zaman?

13 Ekim, 20.30

Nerede?

Zorlu PSM, Zincirlikuyu

7- İstanbul Tasarım Bienali (bienal)

Bu sene dördüncüsü gerçekleşen İstanbul Tasarım Bienali’nde bu sene haritalardan yiyeceklere, ölçüm birimlerinden zamana, el sanatlarından yapay zekaya, resimden uzay istasyonuna kadar tasarımı ve öğrenme biçimlerimizi farklı açılardan ele alan farklı projeler yer alacak. Bienalin teması ‘Okullar Okulu’, küratörü ise Jan Boelen.

Ne zaman?

14 Ekim, 20.30

Nerede?

Beyoğlu’nun 6 farklı mekanı (Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X Istanbul – Detaylı bilgi için: http://aschoolofschools.iksv.org/)

8- Piano Battle (konser)

Türkiye’nin ilk müzesi Aya İrini, 13 Ekim’de İstanbul dinleyicisini Avrupa, ABD ve Asya kıtalarında yüzlerce şehir ve mekanlardaki gösterilerde kapalı gişe performanslar sergileyen dünyaca ünlü piyanist ikili Andreas Kern ve Paul Cibis ile buluşturuyor. Seyircinin jüri olduğu bir yarışma formatında ilerleyen bu çok özel konseri sakın kaçırma. Konser öncesinde Aya İrini’nin avlusunda müzisyen Göksenin’in de sahne alacağını not edelim.

Ne zaman?

19 Ekim, 22.00

Nerede?

Salon İKSV

Detaylı bilgi için:

https://www.garantikonserv.com/etkinlik-takvimi/4574/piano-battle

9- Jakuzi (konser)

Geçen yaz Fantezi Müzik isimli albümleriyle vurulduğumuz yerli ve milli darkwave ve synthpop grubumuz Jakuzi, yurt dışındaki  başarılarından sonra Türkiye’deki konserlerine kaldığı yerden devam ediyor. Kutay Soyocak ve Taner Yücel tarafından kurulup Can Kalyoncu‘nun katılımıyla son halini alan ve yakın zamanda Berlin menşeli City Slang Records’la anlaşan grup ezbere bildiğimiz şarkıları Koca Bir Saçmalık ve yeni albümden sürprizleriyle Salon sahnesinde olacak. Öğrenci biletlerinin 35 TL olduğunu hatırlatalım.

Ne zaman?

19 Ekim, 22.00

Nerede?

Salon İKSV

Detaylı bilgi için:

https://www.garantikonserv.com/etkinlik-takvimi/4604/jakuzi

10- Aklımda Bir Yer (sergi)

Banu Çolak‘ın kişisel sergisi Aklımda Bir Yer, coğrafyalar arasında sıkışmış bir huzursuzluk halini, bireysel ve toplumsal olarak verilen mücadele süreçlerini vurguluyor. Çolak’ın işleri, umut, özgürlük ve daha iyi bir yaşam hayaliyle Türkiye’ye gelen göçmenler ile tam tersi duygu ve düşüncelerle Türkiye’yi terk edenlerin ‘akıllarındaki’ ülkeyi ve evi anlatıyor. REM Art Space’in ev sahipliği yaptığı sergiyi 20 Ekim’e dek ziyaret edebilirsin.

Ne zaman?

20 Ekim’e dek sürecek.

Nerede?

REM Art Space, Beyoğlu

11- Michael Pipoquinha (konser)

Son jenerasyonun en yetenekli bas gitaristlerinden Michael Pipoquinha, Garanti Caz Yeşili kapsamında İstanbul’a geliyor. 11 yaşından beri farklı festival ve konserlerde sahne alan sanatçı, yapımcılığını Sandro Haick’in yaptığı yeni albümüyle 23 ve 24 Ekim akşamları Nardis Jazz Club’ta olacak.

Ne zaman?

23-24 Ekim, 21.30

Nerede?

Nardis Jazz Club

Detaylı bilgi için:

https://www.garantikonserv.com/etkinlik-takvimi/4709/garanti-caz-yesili-michael-pipoquinha

12- Başka Bir Tepeden (heykel sergisi)

Maslak’ta bulunan Elgiz Müzesi, bu sene 10. Teras Sergisi’ni düzenlediği 2.000 metrekarelik açık hava alanında İstanbul temalı sergisi Başka Bir Tepeden’i sanatseverlerle buluşturuyor. Açık çağrı ile gerçekleştirilen sergide, Kars, Isparta, Eskişehir, Ankara, İzmir ve İstanbul’dan farklı heykeltıraşlar İstanbul’un ‘sınırları belirsiz hanelerini, yükselen gökdelenlerini, daralan kişisel alanlarını, göçmenlerini, kalabalığını, metropol rehavetini’ anlatıyor.

Ne zaman?

28 Ekim’e dek sürecek.

Nerede?

Elgiz Müzesi, Maslak

13- Future Tellers ’18 – Açık Kaynak Hareketi (open space)

Zorlu PSM’in inovasyon, teknoloji, tasarım ve dijital sanatı yenilikçi bir yaklaşımla bir araya getirip öğrenmek ve öğretmek isteyenleri buluşturan platformu Digilogue, her yıl genç endüstri tasarımcılarına ve sanatçılara açık çağrı yaparak gerçekleştirdiği etkinlik Future Tellers’ı 1 Ekim itibarıyla başlattı. Bu yılki teması Açık Kaynak Hareketi ve Yeni Öğrenme olarak belirlenen etkinlik genç sanatçılara eserlerini Yaratıcılar ve Öğreten/Paylaşanlar başlıkları altında sergileme imkanını sunuyor. Levent Erden, Refik Anadol, Barış Özcan, Lalin Akalan, Zach Lieberman ve Ebru Yetişkin’den oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirip seçilen performans, proje ve eserler 15 Kasım’a dek Zorlu PSM’nin farklı mekanlarında, ekranlarında ve Digilogue Space’te sergilenecek.

Ne zaman?

15 Kasım’a dek sürecek.

Nerede?

Digilogue Space / Zorlu PSM, Zincirlikuyu