igaranti

Ulaşılabilir kariyer hedefleri nasıl belirlenir?


3 Eylül 2018

Bu yazı, ‘Kendini 5 sene sonra nerede görüyorsun?’ sorusuna cevap verirken gözlerini kısıp uzaklara baktığın tüm o anların hatrına yazıldı!

 

Her şeyden önce; kariyeri sürekli yükselen bir bina, her adımda bir basamak yukarıya çıkılmasının farz olduğu bir merdiven gibi görmediğimizi söylemeliyiz. İşle ilgili her konunun doğası gereği iniş çıkışlarla dolu bir yol olduğuna ve sonuçtan çok sürece odaklanmanın bu yolu çok daha keyifli kıldığına inanıyoruz. Fakat bu demek değildir ki kariyer planlaması yapmayalım.

Kariyerini kendinden ve çalışma koşullarından daha memnun olduğun bir noktaya taşımak için hedef koyman gerekiyor. Peki senin için başarının tanımı ne? Başarı olarak gördüğün noktaya ulaşmak için nasıl hedefler koymalısın? Bu hedeflerin ulaşılabilir olduğundan nasıl emin olursun?

Sana özel hedefler

Kariyerini bir sonraki noktaya taşımak için takip edeceğin adımlar başkalarınınki olmamalı. Çünkü senin yolun ve koşulların herkesinkinden farklı. Ölçülebilir, aksiyon odaklı, gerçekçi ve tamamen sana özel bir yol haritası çıkarmak için işe şu minik ama etkili adımları atarak başlayabilirsin:

1.Önce kısa vadeli hedefler koy.

Uzun vadeli hayallerinden önce 1 ile 3 sene arasında gerçekleştirebileceğin kısa vadeli hedeflerini netleştir. Bu hedefler gerçekleşince sıra 5 sene sonraki ben’e de gelecek.

2.Spesifik olmaya çalış.

Çocukken arkadaşlarımızın günlüklerine yazmaya bayıldığımız sağlık, mutluluk, başarı dilekleri harika tabii ama artık bu dileklerin somut olarak nelerden ibaret olduğunu da bilmemiz gerekiyor. “Milyoner olacağım” demek yerine “Bilişim sektöründeki başarılı bir şirketin CEO’su olacağım” demek hedefini daha ulaşılabilir kılar.

3.Yöntem belirle.

Hedeflerini sıraladın, harika. Peki onlara nasıl ulaşacaksın? Bu aşamada, belirlediğin hedeflere ulaşmak için alman gereken aksiyonları belirleyebilirsin. Belki daha net aksiyonlar için bir önceki aşamaya geri dönüp hedeflerini bir kez daha elden geçirmen ve gerekirse onları daha küçük parçalara bölmen gerekebilir.

Bir kişisel gelişim planına da ihtiyacın var

Eğer şu an sana özel bir başarı formülü oluşturuyorsak bu formülün hedeflerin dışındaki önemli bir parçası da kişisel becerilerin. Yeteneklerini, güçlü olduğun noktaları ve eksiklerini listelemeni öneririz. Bu sayede hem kişisel gelişimine dair farkındalığını artırırsın hem de hedeflerinin gerçekçiliğini kontrol edersin.

Teoriyi uygulamaya dök

“Tüm bunlar harika da hemen bugün yapabileceğim ne var, işe nereden başlayabilirim?” diyorsan sana farklı durumlar için ilham alabileceğin ve hemen uygulamaya koyabileceğin bazı aksiyon önerileri sunalım:

Mesela, eğer iş değiştirmeyi düşünüyorsan;

 • Networking yapmanı sağlayacak etkinliklere katılıp daha çok insanla tanışabilirsin.
 • Yeni işindeki maaşının daha yüksek olmasını hedefleyebilirsin.
 • Eğer çıkmadıysan, iki iş arasında tatile çıkıp ofise yüksek bir motivasyonla dönebilirsin.
 • Yeni işinde daha çok sorumluluk almayı talep edebilirsin.
 • İş arkadaşların ve müşterilerinle daha derin ilişkiler kurabilirsin.
 • İş arkadaşların ve yöneticilerinden performansın hakkında geri bildirim isteyebilirsin.
 • Üzerinde yeterince sorumluluk ve görev varken yapmanı istenen yeni şeyler olduğunda “hayır” demelisin. (Buna bir yerden başlamak gerekiyor!)
 • Ofis ortamında işle ilgili olsun olmasın pek çok iş ve etkinlik için liderlik pozisyonunu talep etmeli ve ona göre davranmalısın.

Eğer işinde daha iyi bir yere yükselmek istiyorsan,

 • Ofisteki herkesle iletişimini kuvvetlendirebilirsin.
 • Daha iyi bir takım oyuncusu olmaya çabalayabilirsin.
 • Sana mentor’luk yapanlardan öğrendiklerini senin mentor’luk yapabileceğin başka kişilere aktarabilirsin.
 • Kendine işteki verimliliğini ve yaratıcılığını artıracak yatırımlar yapabilirsin.
 • Eksik olduğun alanlarla ilgili eğitim programlarına katılabilirsin.
 • İş arkadaşların ve yöneticilerinden performansın hakkında geri bildirim isteyebilirsin.

Eğer sektör ve meslek değişikliği gibi köklü bir değişikliğin peşindeysen,

 • Yeni hedefin için gerekli olan yepyeni bir beceriyi öğrenmeye başlayabilirsin. Belki de yüksek lisansı ya da bir kursa gitmeyi düşünebilirsin.
 • İlgini çeken bu yeni alanla ilgili bol bol okuma yapabilirsin.
 • Kendine bir mentor bulabilirsin.
 • Sana yeni alanında referans olabilecek, seni yeni işlere önerebilecek insanlarla tanışmalısın.
 • Tüm bu süreçte seni finansal anlamda güvenceye alacak koşulları tespit etmeli ve oluşturmalısın.

Becerilerinin ve eksik yönlerinin farkında olarak belirlediğin hedeflerle kariyerin ve gittiğin yön hakkında çok daha farkındalık sahibi olabilir, daha etkili kararlar verebilirsin. İsteklerin ve koşullar değiştikçe planında değişiklik yapabilir, yola her zaman kaldığın yerden devam edebilirsin. Unutma, farkındalığın olduğu müddetçe atacağın hiçbir adım geriye olamaz. Hadi, bu iş sende!

Bir tavsiyemiz var:

Amerikalı Girişimci Derek Severs, sosyal psikolojinin kurucusu Kurt Lewin, psikolog Wera Mahler ve psikolog Peter Gollwitzer’den yaptığı alıntılarla, hedeflerimizi başkalarıyla paylaştığımızda yapay bir tatmin duygusu hissettiğimizi ve bu hedefleri gerçekleştirmekten uzaklaştığımızı söylüyor. Hedeflerimizi belirleyelim belirlemesine ama onları ilan etmek konusunda biraz daha dikkatli davranabiliriz belki. Sen ne dersin?

Derek Severs – Hedeflerinizi kendinize saklayın