igaranti

Birbirinden yaratıcı Google Doodle’larının hikayesi


19 Ağustos 2018

Google’ın tatilleri, özel günleri ve yıldönümlerini kutlamak; ünlü sanatçı, bilim insanı ve pek çok farklı alandan öncü insanın doğum ve ölüm zamanlarını hatırlatmak için yaptığı doodle’ların hikayesini öğrenmek ister misin?

Anne babamızın yüzünden daha çok gördüğümüz Google açılış sayfası bizi artık hemen her gün yepyeni bir doodle ile karşılıyor. Bazen yalnızca Google logosunun yerine geçen bir illüstrasyondan, bazen hareketli bir görselden bazen de kullanıcın etkileşime girebildiği oyun ve videolardan oluşan doodle’ları her gün yüz milyonlarca kişi görüyor.

Google Doodle’ları nasıl doğdu?

1998 yazında Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, o gün ofiste olmadıklarını ve Nevada’daki Burning Man festivaline katılacaklarını haber vermek için Google’ın ikinci o’sunu festivalin simgesi olan yanan çöp adam şeklinde çizdi. Muhtemelen ilk doodle’ı yaptıklarının farkında değillerdi ancak şirketin önemli günleri kutlamak için logosunu değiştirme geleneği işte böyle başlamıştı.

Bundan tam iki sene sonra, 2000’de Larry ve Sergey o dönem bir stajer olan Dennis Hwang‘dan (sonradan Google webmaster’ı oldu ve pek çok Google Doodle’ında onun parmağı var) Fransa’nın ulusal bayramı Bastille Günü için bir Google logosu yapmasını istedi. Kullanıcılar bu logoyu o kadar beğendi ki bu durum Dennis’i Google’da baş doodle sorumlusu görevine terfi ettirdi. Başta çoğunlukla özel günleri kutlamak için yapılan doodle’lar zamanla öyle popüler oldu ki artık doodle çizimleri için Google’da özel bir tasarımcı ve mühendis ekibi çalışıyor. Yeni çizim teknikleri ve teknolojileri kullanılarak farklı sanatsal ortamlarda oluşturulan doodle’lar her gün yüzümüze kocaman tebessümler konduruyor.

ilginç bilgiyle Google Doodle’ları

1. Google Doodle tasarım ekibi şimdiye dek 2 binin üzerinde doodle çizdi. Tüm doodle’ları https://www.google.com/doodles adresinden görüntüleyebilirsin. Les Paul gitar doodle’ının üzerine ezgi kaydedebilir, PAC-MAN oynayabilir veya Star Trek (Uzay Yolu) karakterlerinin nasıl ışınlandığını izleyebilirsin.

2. Hangi gün hangi doodle’ın hazırlanıp yayınlanacağına karar vermek için ekip sık sık bir araya geliyor. Bu fikirlerin oluşturulmasında Google’ın kimliği kadar kullanıcılarının da rolü var. Eğer senin de harika bir doodle fikrin varsa ekiple proposals@google.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsin

3. Tasarım ekibinin yarısı kadınlardan, yarısı da erkeklerden oluşuyor.

4. Tasarım ekibi üyelerinden Kris Hom, geliştirdiği Olimpiyat oyunlu doodle annesi tarafından paylaşılınca bu işten aldığı tatminin doruk noktasına ulaştığını söylüyor ve “Doodle’lar açılış sayfamızı insanileştirmenin bir yolu”

5. Ekibin bir başka üyesi olan Ryan Germic, temaların yaygın olarak kutlanan yıldönümlerinden çok uygun kişi ya da anıların öne çıkarılmasının ve bunun bir sürpriz etkisiyle ortaya çıkmasının amaçlandığını söylüyor.

6. Dijital temalar çoğunlukla çizim aletleriyle resimleştirilse de bazen gerçek resim ve fotoğraflar da kullanılabiliyor.

7. Türkiye sayfası için yapılmış doodle örnekleri arasında aşağıdakiler de bulunuyor:

 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı
 • 24 Kasım Öğretmenler Günü
 • Denizcilik ve Kabotaj Bayramı
 • 2104 Türkiye Seçimleri
 • Barış Manço’nun 70’inci Doğum Günü
 • Kemal Sunal
 • Adile Naşit
 • Leyla Gencer
 • Safiye Ayla
 • Ertem Eğilmez
 • Evliya Çelebi
 • Mimar Sinan