igaranti

VR, AR ve MR teknolojilerinin geleceği


14 Aralık 2017

Artık sen de çok iyi biliyorsun ki konu dijital gerçekliklerse ilk kulak kabartanlardan biri de biziz sevgili oneblog okuru. Seninle bu kez bu seneki Kristal Elma Festivali’ndeki bir konuşmada aldığımız notları paylaşacağız.

1989’da bir reklam ödülleri yarışması olarak düzenlenmeye başlanan ve son 4 senedir festival şeklinde organize edilen Kristal Elma’da, bu sene konuşulan konulardan biri de, sanal gerçeklik (virtual reality – VR), artırılmış gerçeklik (augmented reality – AR) ve karma/hibrit gerçeklik (mixed reality – MR) teknolojilerinin geleceğiydi.

Reklamcılık ve tasarım gibi yaratıcı sektörler ile pazarlama ve iletişim alanındaki binlerce yerli ve yabancı profesyoneli bir araya getiren festival, ikinci gününde Intel Türkiye‘nin genel müdürü Yalım Eriştiren‘in bir sunumuna ev sahipliği yaptı. İşte Eriştiren’in konuşmasından önemli satırbaşları:

Sanal gerçeklik, perakende ve sağlık alanlarında da kullanılacak

Son yıllarda yaşanan dijital dönüşümün yapı taşlarının başında dijital gerçeklik teknolojilerinin geldiğini hiçbirimiz inkar edemeyiz. Bu teknolojiler, yalnızca dijital dünyayı değil, sektörleri de dönüştürüyor.

Sanal gerçekliğin sanat alanındaki kullanımlarına daha çok aşina olsak da, bu teknolojinin artık perakende ve sağlık alanlarında da kullanıldığını biliyoruz. Gelişmenin bir bütün halinde gerçekleştiğini anlatan Eriştiren de bu kullanımları, beyin ameliyatlarındaki VR kullanımı örnekleriyle açıkladı

Bu konuda biz de daha önce şöyle bir şeyler demiştik.

Intel, gezegenimizi VR deneyimiyle inceleyen bir diziye sponsor oldu

Eriştiren’in heyecanla duyurduğu bir başka gelişme de, Intel’in yönetmen Eliza McNitt‘in yaptığı bir “Fistful of Stars” isimli interaktif VR deneyimine sponsor olmasıydı.

(Eliza McNitt de kim dersen, hemen söyleyelim: Google’la astronotların yıldızlara olan yolculuğunu anlatan Dot of Light projesini yürüten, VR headset takmış 6000 kişiyle, Orion Nebula‘da bulunan bir yıldızın doğumu, hayatı ve ölümünü Teleskop Hubble’la birlikte uzay boşluğunda süzülürmüşçesine deneyimleyip bunu Fistful of Stars isimli bir filme çeviren ve bu seneki SXSW’da gösterimini yapan harika biri o!)

Intel’in sponsor olduğu Pale Blue Dot isimli 5 bölümlük bir sanal araştırma dizisi olarak planlanan proje, VR deneyiminin sunduğu görsel efektler, ses dizaynı ve müzikal kompozisyonla, izleyicileri uzayda unutulmaz bir yolculuğa çıkaracak. Güneş sisteminin derinliklerinden “mavi soluk noktaya”, yani gezegenimize bakmamıza olanak sağlayacak deneyimin ilk gösterimi 2018 yılında yapılacak.

E-spor VR için büyük bir market

VR’ın bir hikaye anlatma biçimi olarak yaygınlaşmasını desteklediklerini söyleyen Yalım Eriştiren, oyunların spora dönüşmesinin önemli olduğunu da belirtti. Yeni tanıttıkları TrueVR teknolojisinden bahsederek, canlı yayınların sanal gerçekliğe taşınarak, salonumuzdan nasıl bir stadyuma ya da konser alanına dönüşebileceğini anlattı. Eriştiren’in verdiği heyecan verici habere göre, 2018 Kış Olimpiyatları’nda canlı yayın yapmaya başlayacak olan TrueVR ile, yayını istediğimiz bir açıdan izleyebileceğiz.

1 değil 1000 gerçeklik:

Microsoft yakın zamanda, şimdiye dek geliştirdiği tüm dijital gerçeklik teknolojilerini karma/hibrit gerçeklik adı altında sunan bir video yayınladı: