igaranti

Humans of New York dizi oldu


11 Ekim 2017

 

Her şey nasıl başladı?

Bundan tam 7 yıl önce, Amerikalı bir genç, fotoğrafçılığa merak salıp kendine bir kamera satın aldı ve yaşadığı şehir olan Chicago’da hafta sonları kendi halinde fotoğraf çekmeye başladı. Bir gün, işini kaybetti ve fotoğrafçılığını geliştirmek için New York’a taşınmaya karar verdi. Bu amaç doğrultusunda, 10 bin New Yorkluyu fotoğraflamayı hedeflediği bir projeye soyundu. Zamanla, fotoğrafını çektiği insanlarla röportaj da yapmaya başladı. Elindekileri birer ikişer kurduğu blog’a ve Facebook sayfasına aktarmaya başlayan Stanton, fotoğrafların altına eklediği etkileyici başlıklarla insanların ilgisini çekmeye başladı. İşte, Humans of New York’un (HoNY) hikayesi de böyle başlamış oldu.

HoNY’yi bu kadar farklı kılan ne?

Humans of New York, emsallerinin aksine elindeki hikayeleri üzerine hiçbir şey katmadan, yorum yapmadan, olduğu gibi aktarıyor. New York’un farklı geçmişlerden, bambaşka kültürlerden gelen binbir çeşit insanı, sesini HoNY sayesinde tüm dünyaya istediği gibi duyurabiliyor.

Nev-i şahsına münhasır karakterlerin günlük yaşamlarını, hayat görüşlerini, hayallerini ve ilham verici sözlerini en saf haliyle sunan Humans of New York o kadar ses getirdi ki, yaratıcısı Stanton 2013’te projenin ilk kitabını çıkardı, 2014’te SXSW‘da hikayesini anlatan bir konuşma yaptı, 2015’te ise ikinci kitabını çıkardı.

Artık hem okunacak, hem izlenecek

Bunca ilgi, Humans of New York’un kendisine yepyeni kanallar açmasına olanak sağladı ve proje 29 Ağustos 2017’de takipçilerinin karşısına dizi formatında da çıkmaya başladı. Facebook’tan “Humans of New York: The Series” ismiyle yayınlanan diziye, HoNY’nin Facebook sayfasından ulaşmak mümkün.

4 yılda 1200 civarı röportaj yapan HoNY’nin dizi versiyonunda, her bir bölüm 20 dakika sürüyor. Tam 6 bölümü yayınlanan serinin son içeriği 5 Ekim’de yüklendi.

Okur kitlesinin yanına izleyici kitlesini de ekleyen HoNY, bu proje sayesinde etki alanını daha da genişleteceğe benziyor.

Facebook sayfasına giderek dizinin yeni bölümlerini izlemek istersen şuradan buyur:

https://www.facebook.com/honytheseries/

Facebook dizi yayıncılığına başlıyor

Facebook, bu hamlesi ile bize artık dizi yayıncılığına başladığını da haber vermiş oldu! Hollywood stüdyolarıyla, TV kalitesinde diziler üretme konusunda anlaşmalar yapan sosyal paylaşım devi, yeni Facebook Watch özelliği ile, ayda 2 milyar aktif kullanıcısına verdiği bu hizmetle, Netflix ve Amazon Prime gibi şirketlere de rakip olacak.