igaranti

Okula dönüş: Adab-ı muaşeretin* üniversite versiyonu


21 Eylül 2017

Senelerdir profesyonel olarak öğrencilik yapıyorsun, tüm eğitim-öğretim süreçlerinin ustasısın, haklısın. Fakat üniversite farklı, üniversite başka… Bu yüzden, üniversitede bilip uygularsan sana bonus puan olarak dönecek bazı yazısız kurallardan bahsetmeye karar verdik. Özellikle üniversitede ilk senense, bu bilgiler çok işine yarayabilir!

 

Bilginin ırmak olup aktığı fakat dersler, sosyal ilişkiler, iş, aile, sorumluluklar, şehrin kargaşası derken elde kalan zamanın da bir avuç suya dönüştüğü şu devirde, üniversitedeki süreçleri pürüzsüz şekilde yönetmekte zorlanabilirsin. Bu oldukça doğal çünkü, 1) üniversite liseye hiç mi hiç benzemiyor; 2) aynı anda eskisinden daha çok şeyle ilgilenmen gereken bir döneme girdin.

Bu süreçte sana yardımcı olacak insanlar, daha önce bu yoldan geçmiş üst dönem arkadaşların ve hocaların. Evet, hocaların! Hocalarınla iletişimini üniversitenin ilk senesinden itibaren doğru biçimde kurmak, tüm öğrenim hayatını kolaylaştırır. Bu yazıda, sana hocalarınla kuracağın ilişkinin temeli olan 6 altın konudan söz edeceğiz:

1- En basitinden başlayalım – doğru hitap:

Hitap konusu önemli ve kesinlikle şaka yapmıyoruz. “Hocam” deyip geçmek bir zamanlar çok kolaydı ama artık üniversitedesin. Fakat bu sana “X Hanım” ve “Y Bey”in daha doğru bir hitap olduğunu da düşündürmesin. Eğer hocan Türk’se, ona özel adıyla birlikte hocam demen en ideali. (Ör: Zeynep Hocam) Hocan Türk değilse, başına unvanına göre Dr. ya da Prof. ekleyerek soyadını kullanman en iyi alternatif.

2- “Ofis saatleri” mucizesi:

Hocalarının ders izleğinde not ettiği ve ofis kapılarında yazan ofis saatleri onlarla özel olarak konuşabileceğin, sadece bu işi yapmaya ayırdıkları zaman aralıklarını ifade ediyor. Dersle ya da ödevlerinle ilgili aklına takılan her şeyi konuşmak ve sormak için 100 kişilik bir dersin tam ortası yerine bu zamanları seçmen, hocanın senin derse verdiğin değeri görmesi ve ne kadar düşünceli olduğunu fark etmesi için de önemli. Bu tip bir iletişim, hocanın sana çalışmalarında ihtiyacın olabilecek ek kaynaklara erişimden, derste anlamadığın konularla ilgili ek açıklamalara kadar pek çok konuda yardım etmesini sağlayacaktır. Ayrıca, bu sayede seni daha yakından tanıyacaktır. Bu da aranızda bir güven bağı kurulmasını sağlar.

3- Selam-sabah müessesesi:

Her şeyden önce, hocaların birer robot değil, onlar da insan! Onları kampüste gördüğün her yerde selamlamalı, kısa da olsa bir sohbeti eksik etmemelisin. Ders dışı iletişim, tıpkı senin hocanı “birey” olarak tanıman gibi, onun da seni bir “öğrenci”den fazlası olarak görmesini sağlar.

4- E-mail yazma protokolü:

Büyüklerimizle nasıl konuşacağımızı biliriz ama bazen aklımızdakileri bir an önce ifade etmenin heyecanıyla kiminle nasıl yazışacağımıza yeterince dikkat etmiyoruz. Hocana göndereceğin bir e-mail, bu konuya azami ölçüde önem göstermen gereken bir yer. Öncelikle, konunun çok net olduğundan emin olmalısın. Kayıtlarla ilgili bir sorun varsa, “2017-2018 1. yarıyıl ders kayıtları hakkında” gibi, neden bahsettiğinin açık olduğu bir başlık yazmalısın. E-mail’ine doğru bir hitapla başladıktan sonra, “Nasılsınız?/Umarım iyisiniz.” gibi sade bir hal hatır cümlesiyle devam edebilirsin. Ardından, kendini hangi dersinin öğrencisi olduğunu belirterek tanıtmalı, sonrasında da konu her ne ise, kısa ve öz şekilde anlatmalısın. Cümlelerini, “Saygılarımla/İyi günler/İyi çalışmalar” ve benzeri bir ifadeyle bitirip sonuna adını ve soyadını tam olarak eklemelisin. Göndermeden önce, imla hatası ya da anlatım bozukluğu yapmadığından emin olmak için kısa bir kontrol de harika olur! Tüm bu noktaları göz önüne alarak yazdığın bir e-mail, hocanın seni ne istediğini ve bunu nasıl ifade edeceğini bilen bir öğrenci olarak, üstelik adınla hatırlamasını sağlar.

5- Network:

Yapacağın stajlar ve gireceğin işler için akademik tavsiye mektuplarını kimden alacaksın? Evet, tabii ki üniversite hocalarından! Üniversite aynı zamanda, hocalarının network’lerine erişim sağlama şansının da olduğu önemli bir yer. Yurtdışında eğitim olanakları, üniversite sırasında ve sonrasında araştırma, staj ve iş fırsatları için hocalarının kapısını aşındırman çok olası. Bu yüzden onlara ilk seneden itibaren bu tip olanaklara dair ilgini belli etmeli, önerilerine daima açık olduğunu her fırsatta dile getirmelisin.

6- Dürüstlük:

Aslında bu konu üniversiteye özel değil ama üniversitede de önemi büyük! Hocaların, muhtemelen senelerdir bu işi yapan ve yüzlerce farklı insanla iletişim kurmuş, insan sarrafı kimseler. Onlara, derse dair sorumluluklarını yerine getirmediğinde sunduğun bahanelerin, büyük ihtimalle her formunu çok iyi biliyorlar. Bu yüzden, hocalarına daima dürüst olmayı tercih etmelisin. Bu sayede, onlarla tekrar diyalog kurman gerektiğinde, iletişim yolunu açık bırakmış olursun.