igaranti

Beykoz’dan Kiasmos geçti…


18 Eylül 2017

İzlanda’nın medar-ı iftiharı Kiasmos, 10 Eylül’de GarantiOne sponsorluğunda Beykoz Kundura Fabrikası’ndaydı.

 

Önceki senelerde Salon İKSV ve Indigo’da da izlediğimiz İzlandalı elektronik müzik ikilisi Kiasmos, üçüncü kez İstanbul’daydı!

Gezgin Salon’un ilk misafiri

2010 senesinden günümüze İstanbulluları yepyeni isimlerle buluşturup müziğe doyuran Salon, yepyeni bir projeyle etkinliklerini Beyoğlu’ndan tüm şehre taşıyor; yani müziği bir nevi “gezintiye çıkarıyor.” Salon’un “Gezgin Salon” ismini verdiği bu projesinin ilk misafiri, canlı performansıyla 10 Eylül Pazar akşamı Beykoz Kundura Fabrikası‘nda sahne alan Kiasmos idi.

 Piyano, synthesizer ve techno

BAFTA ödüllü İzlandalı müzisyen ve prodüktör Ólafur Arnalds ile ve elektro pop grubu Bloodgroup?un öne çıkan ismi Janus Rasmussen‘den oluşan Kiasmos, 2009 yılında, iki müzisyenin minimalist müziğe olan ortak tutkularını keşfetmesiyle kurulmuş.

Piyanoyu synthesizer ve techno’yla bir araya getirerek minimal bir elektronik müzik dili yaratan Kiasmos, ortaya koyduğu özgün parçalarla elektronik müzik dinlemeyenlerin bile ilgisini çekmeyi başaran oldukça başarılı bir grup. Sahnede, izleyiciyle kurduğu iletişimle de adından söz ettiren ikili, daha önce Sónar, Reykjavík, Lovebox, Latitude ve Best Kept Secret festivallerinde de sahne aldı.

 Beykoz Kundura’da Kiasmos rüzgarı

Kendisinden önce performans gösteren, Büber, Mind Shifter, Men With A Plan, Pantha Du Prince ve Pional’in iyice ısıttığı sahneyi 22.30’da devralan Kiasmos, ilk dakikalardan itibaren seyirciyle kontak halindeydi. Arkalarındaki büyük ekranda dönen görsel efektlerle ve renkli ışık şovlarının da desteğiyle salonu yavaş yavaş yükselten ikili, çaldıkları Looped, Swayed, Thrown, Bent, Burnt, Blurred, Wrecked, Drawn ve Gaun isimli parçalarıyla kendilerini dinlemek için onlarca yol kat eden kitleyi mest etti. Seyircilerin, bir saniye bile havadan indirmedikleri elleriyle tüm performansa ortak oldukları bu enerjik etkinlik, gece yarısına dek aynı tempoda devam etti.

Biz de oradaydık!

Gezgin Salon’un ilk kez gerçekleştirdiği bu tek günlük festivalde, birbirinden eğlenceli aktivitelerin yapıldığı standımızla GarantiOne olarak biz de oradaydık. Stantta bulunan, pedalları çevrildikçe baloncuk çıkaran bir bisiklet, enfes Boomerang’ların ve eğlenceli Instagram post’larının yaratımında başrol oynadı! Stantta ayrıca, güne özel makyaj ve saç tasarımlarının yapıldığı bir alan ile birbirinden renkli takıların üretildiği bir bileklik atölyemiz de vardı.

 1 kulak ver:

Kiasmos’un 6 Ekim’de piyasaya çıkacak yeni EP’si Blurred’ü buradan dinleyebilirsin: