igaranti

“Başkalarının ne düşündüğünü önemseme” diyoruz da, neden?


14 Eylül 2017

 

Doğamız gereği, etrafımızdakiler tarafından beğenilmek, sevilmek, hepsinden önemlisi kabul edilmek istiyoruz. Fakat bazen işi abartıp insanların ne düşündüğüne çok fazla kafayı takıyoruz.

E haklısın, “Başkası olma, kendin ol” diyenle, olduğun kişi yüzünden seni yargılayanlar aynı insanlar olunca, insan ne yapacağını şaşırıyor. “Ne derler” baskısı olmasa dolu dolu geçireceğimiz ömre, başkalarının keyfine göre ayar çektiğimizde olan bize ve hayallerimize oluyor. Belki de arada bir yoklayan varoluş derdimizi, “neredeyim, kimim?” sorgulamalarımızı bile bu durum tetikliyor.

Buna bir dur demek gerek. Çünkü;

1- Bu başkasının değil, bizzat senin hayatın.

Bu çok basit bir mantık. “Her koyun kendi bacağından asılır” sözü kadar basit. Eğer hayatının, davranışlarının, seçimlerinin tek sorumlusu sensen; bir başkasının onun üzerinde söz hakkı olamaz, olmamalı.

2- Senin için en iyisini yine sen bilirsin.

En yakının da olsa, kimse “senin” hayatını yaşamıyor. Kendin için neyin iyi, neyin kötü olacağını bir başkası senden daha iyi bilemez. Hatalı bile olsa seçimlerini sen yapmalı, günün sonunda bir başkasını suçlamak yerine tüm sorumluluğu sen almalısın. Hatalarından ders çıkarmanın tek yolu da bu değil mi?

3- Bir başkasının iyisi, senin kötün olabilir.

Eğer hepimiz farklıysak, başkalarının başlarına gelen şeyleri kategorize edip benzer durumda olduğunda sana da kendi yollarını dayatmalarına izin verme. Onları elbette dinle ama onlar için iyi olanın, senin için kötü olabileceğini de hep aklında tut.

4- Sürekli etrafındakilerin fikrine göre hareket edersen kendi hayalinin peşinden koşamazsın.

Kendine çevrendekilerin beklentilerini baz alırsan, onların standartlarına göre şekil alırsın, hareketlerin sınırların ve kendininkinin değil başkalarının hayalinin peşinden koşmaya başlarsın.

5- İnsanların fikirleri sürekli değişir.

Bu hayatta hep aynı kişi olarak kalmıyoruz; düşüncelerimiz, fikirlerimiz sürekli değişiyor. Düşüncelerine göre hiza aldığımız X kişi kısa bir süre sonra değiştiğinde, zamanında onun için kendimizden vazgeçtiğimize üzülmemiz işten bile değil.

6- Hayat çok kısa…

…Ve bildiğimiz kadarıyla yalnızca tek bir hayatımız var. Neden onu başkalarının iki dudağına bakarak yaşayalım ki?

7- Herkesi memnun etmek zordur.

Yani, zaten…

8- Zamanla senin de kendin hakkındaki düşüncelerin değişir.

Başkalarını hayatına, kararlarına ve seçimlerine ortak ettiğinde, onlar için yaşamaya başlarsın ve zamanla, senin ve düşüncelerin için söylediklerini gerçek olarak kabul edersin. Güle güle özgüven, güle güle benlik.