igaranti

Harry Potter’ın neslimize armağanı Muggle Quidditch Türkiye’de


12 Eylül 2017

Bir neslin yalnızca rüyasında oynadığı spor Quidditch, artık yeşil sahalarda!

 

Harry Potter, pek çoğumuzun kitap okumaya başlama ve sevme sebebi. Hatta bizce, kitabın yazarı J. K. Rowling, hayal gücümüzün genişliğinin sorumlularından biri. Kendisi bu kadarını tahmin etmiş miydi bilmiyoruz ama zamanında yaratıcılığını desteklediği çocuklar, bugün onun uydurduğu sihirli Quidditch oyununu sihirsiz dünyaya uyarladılar!

Her şey nasıl başladı?

Evet evet, kitapta ve filmdeki uçan süpürgeli Quidditch’ten bahsediyoruz. 140Journos‘un özel dosyasına göre, ODTÜ Bilim Kurgu ve Fantezi Topluluğu‘nun 2013’te kulüp odasında yaptığı bir sohbetten çıkan fikir, topluluk üyelerinin YouTube’da Vermont’tan bir başka üniversitenin çektiği Muggle Quidditch video’larıyla iyice somutlaşmış ve grup uçmayan süpürgelerle de olsa bu sporu Türkiye’de yeşil sahalara taşımaya karar vermiş.

ODTÜ’den sonra, İTÜ, Hacettepe, Boğaziçi, Işık, Uludağ ve Bilkent üniversitelerinde de oynanmaya başlayan sporun 2015’te başlayan bir ulusal ligi bile var. (ODTÜ’nün Hippogriffs, Unicorns ve Minicorns adında üç ayrı takımı olduğunu da not düşelim.)

Nasıl oynanıyor?

Takımlar 7’şer oyuncudan oluşuyor. “Four maximum” (en fazla 4) kuralı uyarınca, bir takımda en fazla 4 kişinin aynı cinsiyetten olmasına müsaade var.

Oyuncular, bacak aralarında filmdeki uçan süpürgenin uçmayanını taşıyor. Bu süpürgenin adı broom ya da broomstick. Oynarken, sopayı bırakmak yasak.

Başında beyaz bant olanlar, sayı yapmakla görevli chaser‘lar (kovalayıcı). Her takımın 3 chaser’ı var. Başında siyah bant olanlar ise beater‘lar (vurucu). Karşı takımın oyuncularını engellemekle görevli beater’lar her takımda 2’şer kişi. Her takımın birer de keeper‘ı (kaleci) var; onlar da yeşil bantlı. Son olarak, sahaya on sekizinci dakikada giren altın renk bantlı seeker‘lar var.

Oyunda birçok farklı top kullanılıyor. İlki havası alınmış bir voleybol topu olan quaffle; yalnızca chaserların sayı yapmak için, keeper’ların da atışları engellemek için oynadığı top. Havası alınmış üç top daha var. Adı bludger olan bu toplar, yalnızca beater’lar tarafından, diğer oyuncuları vurmak için kullanılıyor. Son olarak snitch; bu da nötr bir oyuncunun şortunun arkasına kuyruk gibi bağlanan bir çorabın içinde duran tenis topu. Sahaya on sekizinci dakikada giren seeker’ların görevi, snitch’i yakalamak.

Sahanın iki yarısında da üçer halka var, isimleri hoop olan bu halkalar kale. Quaffle, hoop’un önünden ya da arkasından geçerse sayı oluyor. Her bir sayı 10 puan demek. Bir seeker’ın snitch’i yakalaması ise 30 puan değerinde. Eğer bir oyuncu sopasını düşürürse, oyuna dönmek için kendi hoop’una dokunup geri gelmesi gerek.

 Kimler oynuyor?

Muggle Quidditch’e basketbolcuların, voleybolcuların, futbolcuların, eskrimcilerini ve özellikle hentbolcuların spora ilgisi büyük. Çevik ve güçlü olmayı gerektiren bir spor; maçlarda bazen sakatlık da yaşanabiliyor.

İşin en garip kısmı ise, takımlarda Harry Potter hayranları çoğunlukta da olsa, hayatında Harry Potter okumamış, izlememiş oyuncular da var! İşte sporun (ve popüler kültürün) birleştirici gücü!

Kaynak: 140Journos ve Ekşi Sözlük.