igaranti

Bi’ rüya gördüm: Rüyalar hakkındaki 13 enteresan gerçek


8 Eylül 2017

Gizemli, şaşırtıcı, kimi zaman üçüncü gözünü açıyormuş gibi hissettiren, kimi zaman sana korkudan nerede olduğunu unutturan tüm o rüyaların sırrı ne?

 

Bizden saklayamazsın, rüya gördüğün gecenin sabahında rüya tabirleri sitelerine baktığını biliyoruz. Fakat haklısın tabii, her bir sayfa başka bir şey söylüyor; hangi birine kulak vermeli? Kaldı ki, sen bile kendi bilinçaltına zor inerken, kim seni hiç tanımadan kalıpların içine sokabilir ki?

Peki, konuyu tabirden birkaç adım öteye taşıyıp rüyalar hakkındaki bazı enteresan gerçekleri öğrenmeye ne dersin?

Senin için araştırdık:

1- Lucid dreaming diye bir şey gerçekten var.

Yani bilinç açıkken görülebilen, kontrol edilebilen rüyalar. Bunu yapabilen insanlar, rüyalarında uçtuklarını, duvarlardan geçtiklerini, farklı boyutları algılayabildiklerini ve zamanda yolculuk yapabildiklerini söylüyor.

 2- Peki rüyada yapılan icatlara ne demeli!

Mesela, Larry Page, Google‘ı rüyasında düşünmüş. Son yüzyılı icat eden mucitlerden Tesla da alternatif akım jeneratörünü nasıl yapacağını uykusunda çözmüş!

3- Rüyalar önseziye sebep olabiliyor.

Bazen rüyamızda gördüğümüz bir şeyi, aynen rüyamızda gördüğümüz şekilde yaşayabiliyoruz. Bu henüz bilim tarafından net şekilde açıklanamayan bir fenomen. Tarihçiler tarafından kesinliği doğrulanamasa da, Abraham Lincoln‘ün suikastını önceden gördüğü ve yakınlarıyla paylaştığına dair söylentiler var.

4- Uyku felci (karabasan) gerçeği…

Hani bilincimiz açıktır, rüyadan çoktan uyandığımızı bilir fakat hiçbir yerimizi kıpırdatamayız ve adına da karabasan deriz ya, işte onun literatürdeki adı uyku felci. Bu aslında, zihnimizin uyanmasına karşın bedenimizin halen uykuda olması halinden ibaret. 15-20 saniye sabretmekten başka çaremiz yok.

5- Uyurken gezenler… (Parasomnia)

Bu bir uyku bozukluğu. Nadiren görülse de bazen tehlikeli olabilen bu hastalık, insanların yalnızca bir role girdiği durumların ötesinde görüntülere sahne oluyor; uyurgezerken çok şaşırtıcı maceralara atılan, sonrasında da hiçbir şey hatırlamayan pek çok insan var. Arabasına atlayıp seyahatler edenler mi dersin, mutfağa girip fondü yapıp onu bir güzel yiyenler mi, yoksa cinayet işleyenler mi… Ama biri var ki, onun uyurken yaptıkları dilimizi uçuklattı: Galli-Avustralyalı Lee Hadwin, uykusunda ressama dönüşüp harika resimler yapıyor. Uyanıkken yapmayı deneyip yapamadığı, sabah uyandığında ise nasıl çizdiğine her seferinde şaşırdığı resimlerine buradan bakabilirsin.

 6- Uyurken beynimiz daha aktif.

Uykuda daha sakin olduğunu zannederdik ama beynimizin en aktif olduğu saatler uyku saatlerimizmiş!

 7- Hayvanlar da rüya görüyor.

Hiç kedi ve köpekleri uykularında patilerini hareket ettirirken ya da garip sesler çıkarırken gördün mü? Uykudayken onlar da bizim gibi macera peşinde.

8- Her uykuda rüya görüyoruz.

Kimimiz “Ben hiç rüya görmüyorum” der ya, bu doğru değil. Aslında hep (her gece ortalama 1-2 saat) rüya görüyoruz. Üstelik REM döngülerimizin sayısına göre, bir uykuda gördüğümüz rüya sayısı 7’ye kadar çıkabiliyor. Sadece, yüzde 60’ımız ne gördüğünü hatırlamıyor.

9- Görme engelliler rüya görmüyor mu sanıyordun?

Doğuştan engelli olanlar hariç, görme engelliler de en az görme sorunu olmayanlar kadar yoğun ve enteresan rüyalar görüyor.

10- Yalnızca tanıdık yüzleri görüyoruz.

Hani bazen, “Rüyamda daha önce görmediğimi birini gördüm” deriz ya, bu pek doğru değil. Şimdilerde yüzünü anımsayamasak da, onu hayatımızın bir yerinde muhakkak gördük. Aslında, bir otobüs yolculuğunda yanımıza oturan, yüzüne çok da dikkat etmediğimiz kadını bile rüyamızda görme ihtimalimiz var.

11- Rüyaların çoğu olumsuz.

Yani, istatistiki olarak durum bu. Rüyalar sırasında en çok hissedilen üç duygu; öfke, mutsuzluk ve korku.

12- Kadın ve erkeklerin rüyalarındaki farklılık…

Bir erkeğin rüyasındaki karakterlerin yüzde 70’i erkekken, kadınların rüyasında eş sayıda kadın ve erkek karakter bulunuyor. Ayrıca, erkeklerin rüyaları kadınlarınkine göre daha çok agresyon içeriyor.

13- Hepimizin rüyası renkli değil.

İnsanların yüzde 12’si rüyalarını yalnızca siyah-beyaz görüyor!

İyi uykular, tatlı rüyalar!