igaranti

Daha sıkı bir hafızaya sahip olmak için yapman gereken 7 şey


30 Ağustos 2017

Harici hard disklerin devrinde, bir numaralı dahili belleğine, yani beynine daha çok güvenmeyi kim istemez?

 

Hadi itiraf edelim, bir şeyi hafızaya kaydetmenin en iyi yolunun tekrar olduğunu sandığımız talihsiz yıllar yaşadık. Fakat gel gör ki, iş papağan gibi tekrar etmekten değil, o şeyi hatırlamaktan, yani onu ‘geri çağırmaktan’ geçiyor. Fakat bunun gerçekleşmesi için, konu her neyse onu öğrenmiş olmamız gerek. Ve hepimiz farklı şekillerde öğreniyoruz…

Peki öğrenmenin, bilgiyi geri çağırmanın herkes için ortak olabilecek yolları var mı? Böylece sen de bazı şeyleri hızlıca ezberleyebilir, hemen hafızana kazıyabilir misin? Cevap: Tabii ki!

Senin için bu yollardan bahsedeceğiz:

1- Hazırlık yap.

Ezberleme sürecini en uygun hale getirmek için, içinde bulunduğun ortama çok dikkat et. Örneğin, dikkatinin dağılmasına sebep olabilecek uyarıcılardan uzak olduğun yerleri seçebilirsin.

2- Hafızana kaydetmek istediğin şeyi ses kaydı olarak da sakla.

Ses kaydı almak her zaman işe yarar. Hele ki elinin altında bir akıllı telefon varken, öğrenmeyi istediğin bilgilerin paylaşıldığı bir dersi, sunumu -tabii sunumu yapan kişinin de izni varsa- kaydetmelisin. Senin yapman gereken bir konuşma, sunum varsa, notlarını okurken kendi sesini kaydederek de ezber yapabilirsin.

3- Her şeyi yaz, her yere yaz.

Beynine çiviyle çakmak istediğin bir bilgi varsa, yazmanın çok faydasını göreceksin. Yazdıkların bir resim gibi beynine de nakşolacak.

4- Kayıtlarını bölümlere ayır.

İster ses kaydı almış, ister yazmış ol; kaydettiğin her şeyi bölüm bölüm ayır. Böylece onları beyninde bir ağaç gibi dallandırmış olacaksın, her bir dal sana bir sonrakini çağrıştıracak.

5- Kümülatif olarak ezber yap.

Hafızana yazmak istediklerini, notlarına ya da kayıtlarına bakmadan ufak ufak tekrarlamaya başla. Ayırdığın bölümleri önce tek tek, sonra sırayla, ardından da birbirine ekleyerek ezberlemeye çalış. Böylece, kısa süreli belleğinin silinmesini de önlemiş olacaksın. Bir bölümü ezberlemeden diğerine geçme.

6- Ezberlediklerini birine tekrarla.

Hafızana yazdığın her şeyi, pekişmesi için başkalarıyla da paylaş. Bunu senin hocası olduğun bir ders gibi düşünebilirsin. Bu aşamada arkadaşlarından faydalanabilirsin. Hem onlar da yeni şeyler öğrenmiş olurlar. Eğer yanında kimse yoksa, aynayı, yani kendini kullan!

7- Ara ver.

Zihnine biraz zaman ve alan tanı; kısaca mola ver. Yoğun bir ezber sürecine girdiğin her şeyi, kısa bir süreliğine de olsa unutmuş gibi davran. Merak etme, istesen de unutamayacaksın. Mola bittiğinde, eğer hala ezberlemediğin şeyler varsa, tüm süreci tekrar edebilirsin.