igaranti

Geceleri uyandığın saate göre duygu durumun


1 Ağustos 2017

 

Bize uykusuzluk çektiğin geceler ne zaman uyandığını söyle, sana kim olduğunu değilse bile duygu durumunun nasıl olduğunu söyleyelim.

 

2016 yılında IPSOS tarafından yapılan Uyku Alışkanlıkları Araştırması‘na göre, Türkiye’de her iki kişiden biri yatağa yattıktan sonraki 10-15 dakika içerisinde uyuyor. Günde ortalama 8 saatini uykuda geçiren Türk halkı, uyandıktan 15 dakika içinde kendine geliyor. Peki arada neler oluyor? Bir kısmımız ihtiyacı olan uykuyu alamıyor!

Amerika’daki Ulusal Uyku Kurumu‘nun 2011’de yaptığı araştırmaya göre, 13-64 yaş arası insanların yüzde 43‘ünün uykusu, özellikle hafta içleri sık sık bölünüyor. Geleneksel Çin Tıbbı‘nın bu konuyla ilgili söylemek istediği bazı şeyler var.

Her organımız farklı bir duyguyu ve ruhsal durumu tetikliyor

Uykunun fizyolojik durumumuz için ne kadar önemli olduğunu söylememize gerek yok. Uyku döngümüzü shen olarak adlandıran Çin Tıbbı, bu sözcükle düşünce, bilinç durumu ve mental fonksiyonları ifade ediyor ve diyor ki: “Vücutlarımız doğal bir ritimde çalışır. Shen de bu ritmi takip eder. Gece uykudayken hareketsiz, gündüz uyanıkken tetikte olmamızın sebebi budur. Bu durum tersine dönerse, shen uykudayken gereğinden fazla uyarılır ve uyku problemi çekeriz.”

Hangi saatte uyanmak ne anlama geliyor?

Eğer geceleri belli saatlerde uyanıyorsan, bu, vücudunun sana söylemek istediği bazı şeyler var demektir. İşte hangi saatte uyandığına göre vücudunun sana mesajı:

  • 21.00-22.00 arasında uyumakta zorlanıyorsan:

Sert bir giriş olabilir ama; biraz stresli olabilirsin. Aynı anda 8 farklı şeyi düşünüp yapmak zorunda hissettiğimiz hayatlar yaşıyoruz. Beynimizi boşaltmakta güçlük çekiyoruz, bu yüzden de tamamen kendimize ayırmamız gereken saatlerde, hatta uyumamız gereken vakitte sessiz kalamayıp kendi kendimize konuşuyoruz. İşi düşünüyoruz, okulu düşünüyoruz, gidemediğimiz sporu düşünüyoruz, “ah o adama şu cevabı verseydim” diyoruz ve bu liste yükselerek göğe çıkıyor. Bu halin üstesinden 10-15 dakikalık rahatlama seanslarıyla gelebilirsin. Bunun için ömrünü yogaya, meditasyona adamış bir guru olmana gerek yok. Sakin bir müzik açmak, derin nefesler alıp vererek kalp hızını yavaşlatmak bile çok iş görür.

  • 23.00 ile 01.00 arasında uyanıyorsan:

Hayal kırıklığı yaşıyor olabilirsin. Geleneksel Çin Tıbbı’na göre, bu saatler safra kesesinin. Safra kesesi ise tutkularını ve duygularını kontrol ediyor; aksiyonlarını ve kararlılığını etkiliyor. Eğer safra kesen dengeliyse, mutlu ve memnun; değilse tutkusuz, kararsız ve ürkek hissediyorsun.

  •  01.00 ile 03.00 arasında uyanıyorsan:

Kızgın olabilirsin. Belki trafikte birine kızdın, belki iş yerinde müdürün adaletsiz bir davranışına maruz kaldın, belki de sevgilin canını sıktı… Öfkeyi kontrol eden organımız, karaciğer. Eğer ifade edemediğin, çözmek için aksiyon alamadığın bir öfken varsa gelip karaciğerine oturuyor ve seni geceleri 1’le 3 arasında uykusuz bırakıyor. Bu durumu aşmak için, düşüncelerini ifade etmeye ihtiyacın var. Bunu başarabilirsen, yalnızca uykunu almakla kalmaz; aynı zamanda birebir ilişkilerinde de daha başarılı olabilirsin.

  • 03.00 ile 05.00 arasında uyanıyorsan:

03.00 ile 05.00 arası, akciğerlerin en aktif olduğu saat dilimi. Enerjimizi tüm vücudumuza taşıyan organımız olan akciğerler, aynı zamanda bağışıklık sistemimizin de koruyucusu. Kapıda bir depresyonun olabileceğinin işaret fişeğini de yakan organ olduğundan, akciğerler sinyallerine belki de en çok dikkat etmen gereken organın. Eğer bu saatler arasında uyanıyorsan, birkaç dakika hiçbir şey yapmadan kendini dinlemeli, derin nefes alıp vererek rahatlamayı denemelisin.

  • 05.00 ile 07.00 arasında uyanıyorsan:

Duygusal tıkanma yaşıyor olabilirsin. Bağırsakların en hareketli olduğu bu saatlerde uyanıyorsan, yara almaktan çekindiğin için ya da önyargıların yüzünden duygularını ifade etmekte zorlanıyor olabilirsin. Gereksiz olan her şeyi vücudumuzdan atmakla görevli olan bağırsaklar gibi, sen de biriktirdiklerini içinde çürümelerine izin vermeden dışarıya atmalısın.

1 de şu biyolojik saat konusu vardı:

Vücudumuzdaki saat genini duydun mu? Beynimizde ve vücudumuzun tüm organlarında ayrı birer biyolojik saat olduğunu biliyor muydun? Bu konularla ilgili daha önce şunları yazmıştık.