igaranti

5 yıldızlı bir staj dönemi geçirmek için yapman gereken 5 önemli şey


26 Temmuz 2017

 

Her şeyden önce, seni tebrik ediyoruz. Arkadaşların güneyde bir yerde denize artistik atlayış yaparken senin burada olmanın bir nedeni var! Harika bir stajyer yetişiyor, sakın kendini hafife alma!

Tebrikler! Belki deneyimlerin seni rakiplerinin önüne geçirdi, belki de görüşmede sorduğun o can alıcı sorularla tüm dikkatleri üzerine çektin… Sonuç olarak, tüm zorlu aşamaları geçip istediğin stajı kaptın.

Şimdi her haftanı değerli kılmanın ve kendini göstermenin zamanı. Peki bunu nasıl yapabilirsin?

Bizim birkaç önerimiz var.

1- Başlamadan önce biraz araştırma yap.

“Sadece bir staj” deyip geçme, çalışacağın şirketin adresinden fazlasını öğren! Şirketin tarihçesi hakkında bilgilen, haklarında çok son haberleri oku, sosyal medya hesaplarını kontrol et, bu ara hangi projelere daha çok önem verdiklerini belirle ve çalışacağın pozisyonun bu projelerle bağlantısını kurmaya çalış. Hem böylece, oryantasyon sırasında anlatılanlardan bazılarını halihazırda biliyor olursun ve bunu belli etmenden emin ol çok hoşlanırlar!

2- Tam vaktinde masanda ol.

Sana zamanın değeriyle ilgili birkaç özlü söz söylerdik ama senin bu konuya zaten hakim olduğundan eminiz. Sadece şunu söylesek kafi; sevdiğin, içinde kendini rahat hissettiğin kıyafetleri giyip mesai başlamadan 5 dakika önce yerinde olduğun her gün güzel başlar, hiç merak etme.

3- Yeni tanıştığın insanların ellerini sık ve onları tanımaya çalış.

İlk izlenim önemlidir. İlk gün de öyle! Selamlaşmak medeniyetin gereğiyse, selamlaşırken karşındakinin gözlerinin içine bakıp elini sıkmak da, yapmak zorunda olmadığın ama yaparsan sana birkaç ek puan kazandıracak bir davranış. Bunu ilk anda yapmaya fırsatın olmasa da; yeni tanıştığın insanlara, onları daha yakından tanımanı sağlayacak vakti ayır. Bunu belki ofisten çıkmadan önce yanlarına uğrayarak, belki öğle yemeğinde onlarla aynı masayı paylaşarak, belki de bir kahve molasında rahatça yapabilirsin. Böylece, senin ne kadar girişken, özgüven sahibi ve hoş sohbet olduğunu da görecekler, harika değil mi?

4- Bol bol soru sor, hep not al.

Diyalog her şeydir. E, konuşmadan, sormadan da öğrenemezsin. Hem zaten, amacı “öğrenmek” olan bir şey yapıyorsun. Peki öğrenmenin en iyi yolu nedir? Tabii ki soru sormak. Ofiste şiar edinmen gereken söz, annenle babandan, öğretmenlerinden duyduğun o meşhur söz: “Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp.” Pozisyonunun gerektirdiği sorumluluklardan tut da, yanında çalıştığın kişiyle karşılıklı beklentilerinize, mola sürenden, toplantı notu tutma stiline, ileride kafa karışıklığı yaşamak istemediğin her şeyi sormalı ve öğrenmelisin. Ve sorularının cevaplarını, toplantılarda dinlediklerini, seninle hiç ilgisi olmayan X departmanından Y kişisinin sunumunda öğrendiklerini, kısacası her şeyi not almalısın. İşine yaradıklarını görünce “İyi ki yapmışım” diyeceksin.

5- Güler yüzlü ol.

Daha önce bulunmadığın bir atmosferdesin, ara sıra neye nasıl reaksiyon göstereceğini bilememekte haklısın. Fakat ne yapıyorsan yap, her daim güler yüzlü olmayı tercih et. Bu sayede hem daha görünür olacaksın, hem herkes seninle çalışmak isteyeceğinden daha çok şey öğreneceksin, hem de çalıştığın yere değer kattığını görüp mutlu olacaksın. Ezcümle; pozitif tavrın, sana staj yaptığın yerde işe girme ihtimalinden de fazlasını kazandıracak!

 

1-2 dakikanı rica ediyoruz:

Eğer henüz mezun olmadıysan, üniversiteden mezun olmadan önce bilmen gereken birkaç şeyi sıralamıştık; bi’ göz atmaya ne dersin?