igaranti

Türk Spotıfy dinleyicisinin 2017 favorileri


21 Temmuz 2017

Mp3 player devri kapandığına ve internet paketlerimiz büyüdüğüne göre, ilk kez kullanıldıktan sonraki 5 dakika içinde bağımlılık yapmayı başaran Spotify’a gönlümüzce kucak açabiliriz. Hayır, zaten açtık bile. Neler dinliyoruz neler… Peki neler mesela?

 

 

Müzik dinleme eylemini özellikle X ve Y kuşakları için yeniden tanımlayan Spotify (Z’yi saymıyoruz, onlar zaten doğmadı, download edildi), 2015’te Pandora‘yı ekarte ederek dünyanın en popüler müzik yayını uygulaması oldu ve bu titrini hala gururla elinde tutuyor.

Tıpkı senin gibi bizim de günlük gıdalarımızın arasında müzik başı çekiyor, bu yüzden biz de Spotify’a bayılıyoruz. O kadar seviyoruz ki, GarantiOne Şarkıları adında, her ay yenilediğimiz çalma listemiz bile var!

Biz zaten nabzını tuttuğumuz için neler dinlediğinizi az çok biliyoruz. Peki ülkece neler dinliyoruz dersin? Kadınlar kimi, erkekler neyi dinliyor? Hangi yaş aralığı hangi şarkıları tekrar tekrar dinlemek için başa alma tuşunu eskitmiş?

Buyursunlar:

En çok dinlediğimiz listeler:

Sırasıyla, Top 50 Türkiye, Top 50 Global, Today’s Top Hits, Arkada Çalsın ve Peaceful Piano listelerinin müdavimiyiz.

En çok dinlediğimiz sanatçılar:

Bu ara, ülkece bayılarak dinlediğimiz isimlerin arasında, Sezen Aksu, Ed Sheeran, Sıla, Drake, The Weeknd, Teoman, Sagopa Kajmer, Müslüm Gürses (her zaman!), Duman, Norm Ender ve Sia var.

En çok dinlediğimiz şarkılar:

Bir numarada tabii ki kızıl saçlı aşkımız Ed Sheeran’ın Shape of You‘su var. Sonrasında, Clean Bandit’in aşk şarkısı görünümlü modern ninnisi Rockabye geliyor. Üç numarada ise In Da Club’ın altyapısını kullandığı için midir bilinmez şu ara hemen her arabadan yükselen Super Sako hiti Mi Gna‘yı görüyoruz. Listenin 6. sırasında, ilk 10’un tek Türkçe şarkısı İhanetten Geri Kalan var.

Yüzde 19’umuz Y jenerasyonuna mensup

Yani dinleyicilerin neredeyse 5’te 1’ini 2000 öncesinde doğanlar oluşturuyor. Yüzde 63‘ü erkek, yüzde 37’si ise kadın olan bu grubun günde ortalama 122 dakikası Spotify’da geçiyor! Grubun yüzde 69‘u Spotify’ı mobil cihazından açıyor.

Erkek dinleyiciler en çok türkü, dans pop, Türkçe pop, Türkçe hip hop ve big room dinliyor.

Dinleyicilerin yüzde 56‘sını oluşturan erkekler, günde 131 dakikalarını Spotify’a ayırıyor. Grubun yüzde 60‘ı üniversite mezunu.

Kadın dinleyiciler en çok dans pop, türkü, arabesk, Türkçe pop ve Türkçe caz dinliyor.

Dinleyicilerin yüzde 44‘ünü oluşturan kadınların bu ara en sevdiği şarkı yine Ed Sheeran’ın onlarca remix’i olan yeni şarkısı Shape of You. Yüzde 63,9’u üniversite mezunu olan grubun sevdiği bir başka şarkı da Lorde’den Green Light.

Temalar

0-17 yaş grubu daha çok video oyunları oynarken, “bütün kızlar toplandık” günlerinde ve doğum günü partilerinde Spotify dinlerken, 18-24 yaş grubu danslı buluşmalarda ve spor yaparken Spotify dinlemeyi seviyor. 25-34 yaş grubunun temalarına, evlilik, seyahat ve çalışma/okuma da ekleniyor. 35-44 yaş grubundaki temaların arasında ise çocuklar, mutfak ve akşam yemeği var.

*

60 ülkede, 100 milyonu aşkın aktif kullanıcısı ve 30 milyondan fazla şarkıyla her gün kulaklarımızı şenlendiren Spotify sence de lovebrand olmaya çok yakın değil mi?