igaranti

Sıradan insanlardan #modernkahramanlar yaratan uygulama: givin


18 Temmuz 2017

 

Modern kahramanların uygulaması givin’le tanış!

Aslında pek çoğumuzun benzer bir isteği var: Çevremize, tanıdığımız ve tanımadığımız insanlara, kısacası yaşadığımız dünyaya faydalı olmak. Peki bunu tüm vaktimizi ya da bütçemizi harcamadan, yani kendimizi hırpalamadan, hayat akışımızın içerisinde gerçekleştirebilir miyiz? Günlük hayatımızı daha anlamlı ve faydalı bir hale getirebilir miyiz? Artık bunu mümkün kılan bir uygulama var: givin.

Başak Süer ve Ali Aksakarya tarafından birkaç ay önce hayata geçirilen givin, kullanmadığımız ama vermeye de kıyamadığımız değerli eşyaları, yeteneğimizi veya bilgimizi, eğitim için çalışan TEGV, TOG, Koruncuk, TOÇEV ve Tohum Otizm Vakfı gibi sivil toplum kuruluşları için desteğe dönüştürebileceğimiz bir uygulama.

Nasıl mı? Çok basit…

Örneğin evde, kullanmaya vakit ayıramadığın için bir kenarda ihmal edilmiş halde öylece duran şahane bir analog fotoğraf makinen var. Eğer içinde iyi bir şeylere katkı sağlama isteğin de varsa, birinci adım tamamlandı demektir.

Sonraki adım ise telefonuna givin’i indirmek, desteğe dönüştürmek istediğin eşyanın birkaç basit bilgisini girmek ve karşılığında isteyeceğin bir destek tutarıyla bu tutarın hangi sivil toplum kuruluşunun projesine destek olacağını belirlemek. Böylece cebinden hiç ekstra para çıkmadan, sadece elindeki kaynakları kullanarak iyi bir amaca katkı sağlamanın ilk adımını atıyorsun. Tabii sosyal medyada paylaşıp arkadaşlarını da bu harekete dahil etmeyi de ihmal etmemelisin!

Eşyan ona gözü gibi bakacak yeni sahibini bulduktan sonra tek yapman gereken onu karşı ödemeli olarak en yakınındaki kargoya teslim etmek.

Peki elinde satıp da gelirini bağışlayabileceğin bir şey yoksa ne yapacaksın? Yine givin’e girip diğer modern kahramanların listelediği eşsiz deneyim veya eşyalardan ilgini çeken birini satın alabilirsin. Böylece hem hoşuna giden bir ürüne veya deneyime sahip olabilir hem de harcadığın parayla değerli bir projenin fonlanmasına aracılık edersin. Çünkü givin’de tüm gelirler, eğitime gider!

Uygulama, diğer bağış kanallarından farklı olarak, katkımızın hangi proje için kullanılacağını ve o projede neler gerçekleştirildiğini takip etmemize de izin veriyor. Bu şeffaf yapı sayesinde, katkımızın sosyal etkisini de görebiliyoruz.

Eğitime destek olmak yapabileceğimiz en değerli şeylerden biri ve givin’le bunu gerçekleştirmenin herkese uygun bir yöntemi var. Tüm dünyayı kurtaran bir süper kahraman olamasak da, yalnızca elimizdekileri kullanarak kendimizin en kahraman versiyonu olabiliriz. #modernkahramanlar’ın buluşma noktası givin’de sen de harekete geç ve sahip olduklarınla değişim yarat.

İhtiyacın olan şey sadece bir akıllı telefon ve iyi bir kalp!

Givin’i indirmek için tıklayın.