igaranti

Takip etmeye çalışırken insanı 8’e* bölen yeni Shyamalan filmi


17 Temmuz 2017

*Eser miktarda spoiler içerir*

Korku filmi namına aklına gelen ilk yapımı düşün… Dur söyleme, biz bilelim… Eee şey, Altıncı His (The Sixth Sense) değil mi? Night Shyamalan’ı Night Shyamalan yapan bu meşhur psikolojik korku filmi, meşhur replikleriyle hala aklımızda. Arada bir “Bi Haley Joel Osment vardı, n’oldu ona yaaa?” diye Google Görseller’e bakıyorsak, onun sebebi de bu film.

Shyamalan, ilk işi çok başarılı olunca sonraki işleri hep onunla karşılaştırılıp eleştirilen tüm diğer sanatçılarla kader birliği yapıyor. Her ne kadar üçüncü filmi de olsa, çok ses getiren ilk işi olduğundan Altıncı His, sinemaseverlerin gözünde bambaşka bir yerde ve Shyamalan hayranlarını hiçbir zaman bu filmle ettiği kadar memnun edemedi.

İzleyiciyi koltuğuna gömen film

Ne var ki, usta yönetmenin 2017’nin başında vizyona giren filmi Parçalanmış (Split), bu algıyı kökten değiştirdi. James McAvoy, Betty Buckley ve Anya Taylor Joy‘un başrollerini paylaştığı film, çoklu kişilik bozukluğu sebebiyle 23 farklı kişiliğe sahip olan Kevin Wendell Crumb?ın (McAvoy) üç genç kızı kaçırmasıyla başlıyor. Kalan 22 kişiliği yöneten ana kişilik Dennis‘i psikiyatristinden saklamaya çalışan Crumb, Hedwig karakteriyle küçük bir oğlan çocuğuna dönüşürken, Barry ile bir sanatçı, Patricia ile obsesif bir kadın oluyor. Çocukluğunda bazı travmalar yaşadığını hissettiğimiz Kevin, kimi karakterleriyle varlığının şeytani yönlerini, bazı karakterleriyle ise masum yüzünü sergiliyor. Bizse bu karakter geçişlerini takip etmeye çalışırken ekran karşısında parçalara bölünüyor ve James McAvoy’un bir yerine resmen 8 farklı role* bürünerek nasıl bu denli efsanevi bir performans sergilediğine şaşırıyoruz.

Biz diyelim ters köşe, sen de sürpriz son

Kevin, film boyunca karakterleri aracılığıyla izleyiciyi 24. kimliği olan Canavar‘ın ortaya çıkışına da hazırlıyor. Kaçırılan üç genç kızdan öne çıkan isim olan Casey (Anya Taylor Joy) ise, Kevin’in ve onun içimize korku salan karakteri Canavar’ın kurbanı niteliğinde.

Ancak, sağ gösterip sol vurmak konusunda oldukça başarılı olan yönetmen, verdiği flashback’lerle Casey’nin hikayesine de odaklanıyor ve filmin sonuna doğru onu o zavallı, güçsüz av pozisyonundan alıp gözümüzde bambaşka bir mertebeye çıkarıyor.

Daha büyük bir evrenin parçası olarak Parçalanmış

Shyamalan’ın geri dönüşü olarak niteleyebileceğimiz Split, izleyiciye tek değil birkaç sürprizle birden veda ediyor. Bruce Willis‘in de göründüğü kapanış sekansında, yönetmenin 2000 yılında çektiği Ölümsüz (Unbreakable) filmine merak uyandırıcı bir gönderme var.

Biz, acaba Shyamalan kendine ait bir evren mi yaratıyor, bundan sonraki işlerinde önceki filmlerinden farklı karakterleri bir arada mı göreceğiz diye düşüneduralım, yönetmen Twitter’ından, 2019’da vizyona girecek yeni filminin Ölümsüz ve Parçalanmış’ın devamı niteliğinde olacağını duyurdu bile!

*24 alter ego içerisinden James McAvoy’un film süresince izleyiciye sunduğu kişilik sayısı, 8.

1 de yetmez 12 tane:

Çoklu kişilik bozukluğu hakkında yapılmış başka filmleri de izlemek istersen, aşağıdakileri listene al deriz:

 • Zindan Adası (Shutter Island), 2010
 • Frankie ve Alice (Frankie & Alice), 2010
 • Beyza’nın Kadınları, 2006
 • Gizli Pencere (Secret Window), 2004
 • Makinist (The Machinist), 2004
 • Kimlik (Identity), 2003
 • Karanlık Sırlar (Janghwa, Hongryeon), 2003
 • Ben, Kendim ve Sevgilim (Me, Myself & Irene), 2000
 • Dövüş Kulübü (Fight Club), 1999
 • İlk Korku (Primal Fear), 1996
 • Üç Ruhlu Kadın (The Three Faces of Eve), 1957
 • Jekyll ve Bay Hyde (Dr. Jekyll & Mr. Hyde) (1931)