igaranti

Eserleriyle iklim değişikliğine dikkat çeken 6 çiçek sanatçı


9 Temmuz 2017

 

 

Vakti zamanında “Güzelliğe inanıyorum, taşlara, suya, havaya ve toprağa, insanlara ve geleceğe inanıyorum” diyen ünlü Amerikalı fotoğraf sanatçısı ve çevre gönüllüsü Ansel Adams, işleri ve fikirleriyle peşinden gelen birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuştu.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi kavramların manşetlerden düşmediği günümüzde, Adams’ın izinden giden; doğaya duyduğu hayranlık ve saygıyı eserlerine taşıyan pek çok çağdaş sanatçı var.

Bilimsel dünyayı, yaratıcı dünyayla birleştiren bu aktivist ressamlar, heykeltraşlar, fotoğrafçılar ve diğer tüm sanatçılar hem çevreciliğin hem de biricik gezegenimizi daha yaşanılır kılacak kültürel diyalogların gündemde kalmasını sağlıyor.

Biz de bugün hepsine selam çakıyor ve hangi işleriyle dünyanın dönmesine yardım ettiklerine bakalım istiyoruz:

“Sizin zaman kaybınız” / Olafur Eliasson

http://www.momaps1.org/expo1/module/olafur-eliasson-your-waste-of-time/

İzlanda’nın en büyük ve 2500 yıllık bir geçmişe sahip olduğu tahmin edilen buzulu Vatnajökull’dan buz parçaları alarak bunları solar panellerle soğutulan bir galeride sergileyen sanatçı, “Your waste of time” yani “Sizin zaman kaybınız” adını verdiği eseriyle insanın bu dünyadaki fiziksel deneyiminin doğadan nasıl zaman çalabileceğini anlatıyor. Sadece dokunarak buzun erimesine yol açan, yani onun varlık süresini kısaltan, dolayısıyla zamanı kendi elleriyle harcayan insanı, yani bizi kendimize böylesine çarpıcı şekilde anlatan bir adam olduğu için biz Eliasson’dan çok etkilendik!

Plastik atık labirenti / Luzinterruptus

https://vimeo.com/100256751

 Anonim bir artist kolektifi olan Luzinterruptus, videosunu izlediğin bu eserinde günlük plastik kullanım miktarımızın aşırılığını şiirsel bir tavırla anlatıyor. Ekip, gelişmekte olan ülkelerdeki su kaynaklarının, büyük şirketler tarafından nasıl sömürüldüğüne de dikkat çekmek için, bu enstalasyonda 6000’den fazla boş su şişesi kullanmış. Üstelik bu şişelerin hepsi, bir şişe üretim fabrikasının “gerekli kaliteli standartlarını karşılamadığı için” kullanılmayacak, yani çöpe gidecek şişeleriymiş. İronik!

Zehirli atık boyasıyla yapılan resimler / John Sabraw

https://www.ohio.edu/research/communications/earthworks.cfm

Amerika’nın Ohio Irmak’ı yakınındaki terk edilmiş kömür madenlerinin sebep olduğu, toprak tarafından emilmeyen zehirli yüzey suyu ve oksitlenmiş çamurdan DIY pigmentler üreten John Sabraw, bu boyalarla birbirinden güzel resimler yapıyor. Yaptığı resimlerle, kömür ocağı kirliliğine de dikkat çeken sanatçı, “Toplumda, sanatçıların rolü de bilim insanlarınınki kadar önemli” diyor.

“Destek” / Lorenzo Quinn

http://bigumigu.com/haber/iklim-degisikligine-dikkat-ceken-dev-eller/

Birbiriyle ilişki kuran insan bedenlerinden oluşan işleriyle bildiğimiz İtalyan sanatçı Lorenzo Quinn, 2017 Venedik Bienali‘nde iklim değişikliğine dikkat çekmek için, Venedik Kanalı içinden yükselip boğulmamak için Ca? Sagredo Oteli binasına tutunan bir çift elin heykelini yaptı. İklim değişikliği yüzünden sular altında kalma riskiyle karşı karşıya kaldığından, Venedik böylesi bir işi sergilemek için en doğru yerlerden biri. Quinn’in heykelinin adı, Support (Destek).

Resimli çöp tenekeleri / Aida Sulova

http://www.huffingtonpost.com/2012/07/04/aida-sulova_n_1647615.html

Kırgız sokak sanatçısı Aida Sulova, memleketi Bişkek‘in çöp problemine dikkat çekmek için, çöp tenekelerini bir tuval gibi kullanarak üzerlerine ağzı açık insanlar çizdi. Çizimleriyle, tenekeye atılan her bir çöpün bir insanın ağzından içeri girdiğini gösteren sanatçı, “Sokağa atarak dünyayı kirlettiğimiz her şey önünde sonunda bize geri dönecek” diyor.

“Gezen pandalar” / Paulo Grangeon

http://www.huffingtonpost.com/2014/05/06/papier-mache-pandas_n_5267088.html

Fransız heykeltıraş Paulo Grangeon, soyu tükenmekte olan hayvanlara dikkat çekmek için 2014’te sayıları 1600’e düşen pandaları temsilen kağıt hamurundan 1600 adet panda yaparak, “Pandas on Tour” (Gezen Pandalar) adını verdiği bir gezici sergi düzenledi. Bugün resmi bir açıklama olmasa da panda sayısının daha da azaldığı tahmin ediliyor. Grangeon’un projesine World Wildlife Fund (Dünya Vahşi Yaşam Fonu) da destek veriyor.

1 omuz da bizden:

Eğer “iklim değişikliğini önlemeye yardım etmek için ben neler yapabilirim?” diye soruyorsan (ki harika birisin!), aradığın cevapları bulabileceğin şöyle bir yazı yazmıştık, belki bir bakmak istersin.