igaranti

Velespitime binerim, yoluma giderim: İstanbul’daki 10 keyifli bisiklet rotası


28 Mayıs 2017

Şehirde kullanılabilecek en doğa dostu, en ekonomik ve en sportif ulaşım aracı hangisi? Doğru bildin, bisiklet!

 

 

Aynı zamanda romantik ve arkadaş canlısı… (Son zamanlarda sevgiline ve arkadaşlarına yaptığın “bu hafta sonu bisiklete binelim miiiii?” tekliflerinin sayısını bir düşün! Söylemiyorsan da bir an önce söylemeye başla!) Bir de adrenalin ve serotonin salgılatıyor ki sorma gitsin!

Yaz mevsimi koşar adımlarla yaklaşırken senin de bisiklet aşkın bizimki gibi alevlendiyse, işte senin için İstanbul’da mest olarak pedal çevireceğin en güzel bisiklet rotaları:

 1-Kadıköy-Fenerbahçe

Anadolu yakasında oturanların hemen her dış mekan aktivitesi için güzelliklerinden faydalandığı sahil şeridi, bisiklet için de birebir! Üstelik Anadolu yakasında oturman dahi gerekmiyor, Marmaray ve metro kombinasyonu ya da tek bir vapur işini çözer. 3,5 kilometrelik bu keyifli parkurda Moda‘da ufak bir çimlere yayılmaca molası da verebilirsin.

2-Fenerbahçe-Bostancı

Bir önceki rotayı uzatmak istersen, Bostancı’ya kadar yolun var! İstanbul’un en zevkli rotalarından biri olan Fenerbahçe-Bostancı yaklaşık 7 kilometre uzunluğunda. Ayrıca güzel haber: Bisiklet yolu ve bu yola saygı duyan güler yüzlü insanları da var! Çime yayılma keyfi bu hat için de geçerli.

3-Bostancı-Tuzla

İşte Anadolu Yakası’ndaki en uzun rota… Hem sıkı bir antrenman hem de sahil keyfi için birebir. Unutmadan, bu hat üzerinde bir de veledrom var! Maltepe sahilindeki tabelaları takip ederek bulabilirsin.

4-Aydos Ormanı

Anadolu yakasındaysan ve şehrin gürültüsünden kaçasın varsa önerimiz Aydos Ormanı’nda pedallaman. Gidiş ve dönüşüyle birlikte 13 kilometre olan bu parkurda, çam ağaçlarının arasında aradığın huzura kavuşacaksın.

5-Ortaköy-Bebek

İstanbul’un en güzel manzaralarından biri bu rotada! Erken vakitte yola çıkıp programa güzel bir kahvaltıyı da sıkıştırırsan bu hattan alacağın keyfi iyice uzatabilirsin.

6-Belgrad Ormanı

Deniz olmasa da olur, oksijenim bol olsun yeter dersen işte sana bir orman havası daha! Yaklaşık 17 kilometrelik bir parkura sahip olan Belgrad Ormanı’nda doğayla baş başa harika bir gezi yapabilir, dilediğinde tatlı bir piknik molası da verebilirsin.

7-Sirkeci-Bakırköy

Açık ve güzel bir hava varsa, güzel bir İstanbul manzarası için bu rotaya da bir şans verebilirsin. Gülhane Parkı‘nda çay-kahve molası vermeyi unutma!

8- Rumelifeneri-Kilyos

Uzun yol yapmak istiyorsan, İstanbul’un Karadeniz Bölgesi‘ndeymiş taklidi yapan bu rotası sana çok iyi gelecek. Şehrin hem içinde hem de dışında hissettirecek 13 kilometrelik bu yolda mola vermeye uygun çok sayıda durak da mevcut.

9-Polonezköy

İstanbul’un gizli cennetlerinden Polonezköy’de pedallarken doğanın sessizliğini kulaklığındaki şarkılara tercih edeceğine bahse gireriz!

10-Büyükada

Listenin son ve en romantik maddesine geldik. Büyükada, başka bir şehre gitmişiz hissini vermesi, bizi kendi bisikletlerimizi götürmek zorunda bırakmayışı (adada bisiklet kiralayan birçok yer var!) ve inmesi pek eğlenceli yokuşlarıyla İstanbul’un en güzel bisiklet rotalarından biri!

 

1 bin, 10 kaydet:

Bisikletinle yaptığın kilometreleri ve rotaları kaydedecek iyi bir uygulama arıyorsan, önerimiz hem Apple Store hem de Google Play’de bulabileceğin Strava.