igaranti

Halkidiki’de Alternatif (ve Ekonomik!) Bir Tatil


22 Mayıs 2017

Cacığa cacıki, kalamara kalamari diyenlerin memleketi güzel komşumuz Yunanistan, turistik adalarıyla kalbimizi fethediyor. Ama bir yarımadası var ki, Mikonos’tu, Santorini’ydi derken orayı hep es geçiyoruz: Halkidiki!

Üç parmaklı ters bir ele benzeyen Halkidiki, güneyinde bulunduğu Selanik’e kara yoluyla yalnızca bir saat uzaklıkta. Polygyro, Aristoteli, Kallikratias-Moudanion, Kassandras ve Sithonias isimli 5 ilçeden oluşan şirin yarımadanın en çok öne çıkan bölgeleri en soldaki parmak Kassandra ve ortadaki parmak Sithonia. En sağdaki parmak Athos’ta ise, dünya nimetlerinden elini eteğini çekmiş keşişler yaşıyor. Zaten burası otonomik bir bölge ve dini sebeplerden ötürü kadınlar Athos’a giremiyor.

 

Halkidiki’ye nasıl gidilir?

Halkidiki’ye direkt kara yolundan gidebilirsin. Ya da uçakla Selanik’e gidip oradan otobüsle Halkidiki’ye ulaşabilirsin. Bir diğer seçenek de Selanik Havaalanı’ndan araç kiralamak. Eğer Halkidiki’nin tüm güzelliklerine vakit ayırmak niyetindeysen bir aracının olmasını tavsiye ederiz.

Orda bir koy var uzakta, o koy bizim koyumuzdur

Halkidiki, muhteşem koylara sahip, “bu deniz ne renk?” düşünürken hülyalara dalacağın bir yer. Hem Kassandra hem de Sithonia’da gidebileceğin birçok özel ve halka açık plaj var. Sithonia’daki favoriler Orange Beach (Kavourotripes olarak da geçiyor), Kalamitsi ve Karidi. Kassandra’nın gözde plajları ise Possidi Beach, Sani ve Kalithea. Özellikle Possidi, herhangi bir tesisi olmayan, tertemiz ve eğer çok yoğun bir sezonda gitmezsen oldukça sakin bir plaj. Masmavi denizi ve incecik kumuyla Possidi’nin aklını başından alacağına iddiaya gireriz. Etrafında çok insan olmazsa çocukluğuna dönüp tüm su şakalarını yapabilir, denizin tadını özgürce çıkarabilirsin.

Halkidiki’deki özel plajların çoğunda şezlong ve şemsiyeler ücretsiz. Yalnızca gittiğin mekandan siparişini eksik etme, siestadan uykusunu almış Yunan dostlarının seni memnun etmek için elinden geleni yapacağından emin olabilirsin.

Yıldızlı geceler

Doğa tatilini sevenlerdensen, Halkidiki, yemyeşil ormanları ve kamp alanlarıyla sana da göz kırpıyor. Yok, “ben beach bar’da elimde içkimle dans edeceğim, sabah Güneş’e selam verene dek eğleneceğim” diyorsan hay hay, Halkidiki sana da uygun. Her halükarda gökyüzündeki yıldızlarla bir olmak garanti.

 

Ortak lezzetler, ekonomik fiyatlar

Halkidiki’nin en güzel tarafı, konaklama ve yemekleri dahil tüm nimetlerinin ekonomik olması. Santorini ya da Mikonos’ta yiyeceğin bir yemeğin aynısını, Halkidiki’de yarı fiyatına yiyebilirsin. Üstelik alkol ve kahve Türkiye’dekinden de ucuz. Bir başka güzellik ise, porsiyonların çok doyurucu olması.

Ah, misafirperver dostlarımızın hem mekana geldiğin anda hem de mekandan kalkarken yaptığı minik tatlı ikramları da unutmayalım. Yunanistan başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin servis alışkanlığı olan, “hoş geldin” niteliğindeki soğuk su ikramı, Halkidiki’de de yapılıyor. Kimi restoranlarsa durumu bir adım ileri götürüp “hoş geldin uzosu” getiriyor. Kalkmadan önce “tatlı da mı yeseydik?” diye düşünürsen sipariş için hiç zahmet etme, garson hesabı istediğin an günün tatlısından (çoğunlukla irmik) bir tabak getirecek zaten!

Malumunuz, Yunanistan’ın mezeleri ve balıklarıyla birlikte hamur işleri de çok meşhur. Bir kahvaltını muhakkak peynirli ya da kremalı bougatsa ve yanında soğuk bir frappe ile yap.

Afitos biz sana aşık olduk

Kassandra’ya gittiğinde uğramadan geçmemen gereken bir yer var: Afitos. Aynı anda hem Alaçatı’ya hem de Assos’a benzeyen bu şirin mahalle, alçak bir tepeciğe kurulmuş, eski Yunan mimarisinden izler taşıyan, sakinlerinden birinin bile asık suratlı olmadığı eşsiz güzellikte bir yer. Burada denize karşı kahvaltı etmek ya da bir akşam yemeği yemek çok keyifli olabilir. Ayrıca, eşe dosta götüreceğin hatıra hediyelikleri de Afitos’tan alabilirsin.

1 maruzatımız var:

Halkidiki, insanlık tarihinin en eski merkezlerinden biri. Dünyanın en eski insan iskeleti, Halkidiki’nin kuzeybatısında yer alan Petralona mağarasında bulunmuş. Tam 800 bin sene öncesinden izler taşıyan mağara, müzesiyle birlikte ziyarete açık.