igaranti

Onlıne çağdaş sanat platformu Art50.net’i tanıyalım


26 Nisan 2017

Dünya genelinde sanat pazarlarının toplam hacmi son üç yılda daralmaya başladı. Fakat online sanat platformları o kadar yükselişte ki, satışlarını son iki senede yüzde 24 oranında artırdılar. Kısacası, internetin yarattığı demokratik ortam sayesinde, devir artık herkes tarafından ulaşılabilen, şeffaf ve bağımsız sanatın devri.

 

Biz de bu pazarı yakından tanıyalım istedik ve online sanatın Türkiye’deki temsilcilerinden Art50.net‘in kurucusu Güliz Özbek Collini‘yle, hem yaratıcı girişimi hem de sanatın dijitalleşmesi hakkında bir söyleşi yaptık.

*

Art50.net kimdir, nedir, ne yapar?

Art50.net, sanatseverlerle sanatçıları buluşturan bir online çağdaş sanat platformu.

Sanatsever tarafında “Sanatla yaşamak, daha kolay ulaşmak ve paylaşmak” amaçlarına aracı olurken, sanatçı tarafında ise, hem genç ve yükselen sanatçıların sanatseverlere ulaşmasına hem de kariyerlerine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Zamandan ve mekandan bağımsız olarak işleyen online bir sanat platformu olarak Art50.net’in öncelikli hedefi, “ulaşılabilir” sanatın yolunu göstermek ve bunu sağlamak. Küratör, akademisyen ve koleksiyonerlerden oluşan danışma kurulu tarafından seçilen bağımsız, yeni ve yükselen sanatçıları sanatseverlere en uygun fiyatlarla sunuyor.

Art50.net ayrıca artlog bölümünde koleksiyonerliğe giriş bilgileri, sanat dünyasından uzman ve sanatçılarla röportajlar, uluslararası sanat etkinlikleri hakkında güncel haberler, sanat dolu kitap önerileri gibi bölümler ile koleksiyonerliği destekleyici ve bilgilendirici rolüne devam ediyor.

Sanatın online’ı olur mu? Sanatın dijitalleşmesini ve kendine bir online pazar yaratmasını nasıl açıklıyorsunuz?

Biliyoruz ki internet her şeye bakışımızı değiştirdiği gibi sanata bakışımızı da değiştirdi. Online bir platformu fiziksel bir galeriden çok daha fazla kişi ziyaret edebiliyor. Böylece hem sanatçılar daha fazla sanatsever tarafından izlenebiliyor, hem de sanatseverler çok daha farklı sanatçılar ve eserleri ile buluşabiliyor. Normalde bir galeriye girmeye çekinecek, üşenecek ya da ulaşamayacak bir kişi, sitemiz üzerinde bolca vakit geçirebiliyor, sanatçı ve eser hakkındaki bilgileri ve fiyatları çekinmeden inceleyebiliyor. İnternet bu konuda sanat ortamını demokratikleştiriyor ve Art50.net de Türkiye’de bunun öncülerinden biri olmaktan gurur duyuyor.

Art50.net’in amaçlarından biri de herkesin koleksiyoner olabileceğini ve sanatı desteklemek için milyoner olmak gerekmediğini sanatseverlere göstermek ve daha çok insanın hayatına sanat katmak. Bunun için de eser seçerken fiyatların uygunluğu konusunda da çok hassas davranıyor. Eserlerin fiyatları, 100 TL’den başlayıp 10.000 TL’ye kadar değişiyor. Şu anda sitemizde, 32 sanatçıdan 300′e yakın eser bulunuyor ve bu sayı her geçen gün artıyor.

Türkiye’de online sanata olan ilgi ne düzeyde?

Öncelikle Türkiye dışına baktığımızda, birçok ülkede internet üzerinden orijinal sanat eseri satışı ve alımı çok yaygın; online sanat kesinlikle yükselen bir pazar. Bunu bir trend olmaktan ziyade, diğer sektörlerde olduğu gibi doğal bir gelişim olarak görüyorum.

Türkiye’de online sanata olan ilgi hızla artmaya başladı. Özellikle de tüm piyasalarda durgunluk olduğu bir zamanda, hem fiziksel olarak hem bütçe anlamında daha ulaşılabilir eserler ve alternatifler sunan online platformlar, sanatseverlere büyük avantaj sağlıyor. Dolayısıyla Art50.net olarak geleceğe olumlu bakıyoruz.

Açıldığımızdan beri ulaştığımız sanatsever sayısı gittikçe artıyor, bunların her yaş grubundan ve Türkiye’nin farklı illerinden de talep gelmeye başlaması ve Art50.net markasının gerek sanatçılar gerek sanatseverler tarafından bilinir hale gelmesi bizi sevindiren faktörler.

Art50.net’ten nasıl alışveriş ediliyor, görmeden sanat eseri almak konusunda çekinceleri olanlara ne diyorsunuz?

“Çekinmesinler, denesinler” diyoruz!

Sitemizin çok dinamik bir yapısı var. Koleksiyonumuza her ay yeni sanatçılar ekleniyor ve var olan sanatçılarımızın portföyleri sürekli güncelleniyor. Genellikle, internet ortamı üzerinden izlenmeye uygun, geniş bir zevk skalasına hitap edecek işleri sergiliyoruz. Farklı tarzlara ve ilgi alanlarına yönelik seçkiler yaparak seçimleri kolaylaştırıyor, ilham veriyoruz. İstediğiniz konu, teknik, ebat ve fiyata göre de seçim yapabiliyorsunuz. Eserlerin evlerine ya da diğer yaşam alanlarına uygunluğu konusunda tereddüt edebilecekler için sunduğumuz oda içinde görünüm fonksiyonuyla, eserin nasıl duracağına dair fikir edinebiliyorsunuz.

Sanatsever, sitemiz üzerinden bir eseri beğenip satın alınca, eserin gerektirdiği işleme (baskı, çerçeve vs) göre 3-4 iş günü içerisinde şık bir pakette, orijinal imzalı sertifikası ile birlikte ulaştırıyoruz.

Ayrıca, online hediye çeki fonksiyonumuzla müşterilerimiz, diledikleri kişiye diledikleri özel mesaj ile saniyeler içersinde hediye çeki yollayıp, seçimi onlara bırakabiliyorlar. Hediye çeki 100 TL’den başlıyor. Bu hizmeti GarantiOne ile Hediye Gönder fonksiyonu üzerinden de sunuyoruz.

2017’yi ve sonrasını sanatla iç içe geçirmek isteyen gençlere nereden, nasıl başlamalarını önerirsiniz?

Öncelikle sanata ilgi duyan, sanatla iç içe olmak için yönlendirme isteyen gençleri tebrik ederim. Bu gençler için hazırladığımız Sanat Kariyer Rehberi yazısına göz atmalarını öneririm!

Bu arada okul ya da iş hayatının hangi aşamasından olurlarsa olsunlar, bol okuma, sergi ve müze gezmenin yanı sıra dijital çağın avantajından yararlanıp mutlaka Türk ve yabancı online sanat sitelerini kesintisiz takip etmelerini öneriyoruz. Birçok site var tabii ama en geniş kapsam için yurtdışından Artsy.net ve Türkiye’den de Art50.net‘i gösterebilirim.