igaranti

Düşük bütçeyle gezilebilecek 5 Avrupa şehri


24 Nisan 2017

gurm.Me oneblog için yazdı:

Avrupa’da bütçeyi aşmadan gezebilmek ve bu bütçe ile şehirdeki her şeyi keşfedebilmek adeta bir matematik problemi. Ulaşım, konaklama, yeme-içme, gezme derken paranın nasıl çıkışacağını kestirmek oldukça zor. O sebeple bizim gibi tek bir tatilde varını yoğunu harcamayıp yılda birçok seyahat yapmak istiyorsan, senin için Avrupa’da düşük bütçeyle gezilebilecek şehirlerin listesini hazırladık.

 

1- Belgrad:

Ulaşım: Şehrin turistik yerleri birbirine yakın olduğundan toplu taşıma kullanmana pek gerek yok. Yürümek hem daha keyifli, hem bedava!

Yemek: Belgrad’ta porsiyonlar inanılmaz büyük. O sebeple yemekleri kişi başına söylemek yerine yanındakilerle paylaş.

Müzeler: Şehirde gezilecek bolca yer var ancak girişi ücretli pek müze bulunmuyor. Nicola Tesla Müzesi hariç para ödenecek bir müze de yok zaten. Buraya giriş ücreti ise 500 Dinar.

Yapılması gerekenler: 

 • Trafiğe kapalı arnavut taşlı Skadarska sokağında yürü.
 • Bir bar dönüşü Bucko Pizza‘ya uğrayıp dilim pizzanı al, üstüne ekletmek istediğin sosu seç ve 3-4 lira karşılığında karnını doyur.

2- Budapeşte: Birbirinden enteresan ruin barları, genç nüfusu ve mimarisiyle ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biri.

Ulaşım:  7. bölge veya etrafında kalırsan birçok yere yürüyerek gidebilirsin. Ara sıra üşenip metro veya tramvay kullanmak istersen tek bilet 350, 10’lu bilet ise 3000 Forint. (1 TL’nin 80 Forint’e denk olduğunu da not edelim)

Yemek:  Peşte tarafında yer alan Central Market‘te hamburger, langoş, macar sosisi, krep gibi seçenekler mevcut. Türlü yemeği gibi olan goulash’ı da mutlaka denemelisin.

Müzeler: Şehrin ana bazilikası Szent Istvan, Buda tarafında yer alan Gellert Tepesi, Buda Kalesi, Matthias Kilisesi ve Balıkçı Tabyası gibi görülmesi gereken yerlerin çoğunda para ödemeden gezebilirsin. Bizce bütçeyi tutturmak adına ücretli çoğu yeri dışarıdan görmen yeterli olacaktır.

Yapılması gerekenler: 

 • Ruin barlara gitmeyi unutma.
 • New York Cafe‘ye gidip binanın güzelliğini seyre dal.
 • Budapeşte termal hamamlarıyla da meşhur. En popüleri Szechenyi‘ye mutlaka git.

3- Lviv: Ukrayna’nın bu şirin şehri, pasaportsuz ve vizesiz gidebileceğin en güzel duraklardan biri.

Ulaşım: Şehir ufacık tefecik olduğundan toplu taşıma kullanmaya pek gerek yok.

Yemek: Ukrayna yemekleri genel olarak et ağırlıklı. Sosisi ve tavşan etini sevenler için oldukça güzel bir yer. Avrupa’da yiyebileceğin en ucuz yemekler Lviv’de.

Müzeler: Opera binası, Dominican Kilisesi, avlulu İtalyan binası ve Lychakiv Mezarlığı gezilebilecek yerler arasında. Giriş ücretleri ise gayet uygun.

Yapılması gerekenler:

 • Stryski Parkı‘nda doğanın tadını çıkar.
 • Bir akşamını yerin altında bir şeyler içerek geçirmek istersen Kriyivka‘ya git.
 • Lviv Handmade Chocolate‘ın terasında fındıklı sıcak çikolata iç.

4- Napoli:

Ulaşım: Napoli’nin turistik noktaları genellikle bir yerde toplanmış olduğundan hiçbir ulaşım kullanmaya gerek yok. Şehir bol yokuşlu, o sebeple yorucu yürüyüşlere hazır ol!

Yemek: Para birimi Euro olmasına rağmen, yemeklerin fiyatları gayet uygun.

Müzeler:  Pompei antik şehrinden getirilen eşyaların sergilendiği arkeoloji müzesi görülmeye değer. Bu müzenin giriş ücreti 10 Euro civarında; kaleler ise 10 Euro’nun altında.

Yapılması gerekenler: 

 • Tüm pizzacıları dene, bir saat sıra beklemek gerekiyorsa da pes etme! Da Michele, Sorbillo, Decumani ve Starita a Materdei gitmen gereken pizzacılardan bazıları.
 • La Sfogliatella Mary’de meşhur tatlıları Sfogliatella‘yı denemen gerek!
 • Gay Odin‘de dondurma ye.

 

5- Madrid:

Ulaşım: Çoğunlukla yürüyerek gezebileceğin bir şehir. İlla metroya binmek istersen 10 geçiş hakkı 12 Euro ve iki kişi paylaşılabilir.

Yemek: Madrid’te yemek kültürü epey gelişmiş. Şehirde yüz yıldan uzun süredir hizmet veren birçok restoran var. Yüz yıldan eski tüm işletmeleri, kapılarının önünde yerde yer alan plaketlerden anlayabilirsin.

Müzeler: Ünlü Prado Müzesi‘ni mutlaka görmelisin. Girişi normalde 15 Euro ancak akşam saat 6’dan sonra ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Yapılması gerekenler: 

 • Kocaman bir park olan Buen Retiro‘yu ziyaret etmelisin. Hafta sonları içerisindeki gölün kenarında gençler toplanıyor.
 • El Madrano‘da çikolata kaplı kornet bardaklardan çilek likörü içmeden dönme! Fiyatı 1.40 Euro.
 • San Gines‘te Churros ye! Hem ucuz, hem çok leziz.

Şimdiden ekonomik ve keyifli gezmeler!