igaranti

Okuduğunda vizyonunu genişletip güçlü ve iyi hissetmeni sağlayacak 6 kitap


17 Nisan 2017

Bazı kitaplar vardır, kapağını kapattığın an bir bakarsın, ufkun beş şeritli yoldan bile daha fazla genişlemiştir, kendini ve dünyayı değiştirecek güç birkaç saniye önce bünyene yüklenmiştir. Kendini harika hissedersin ve seni aydınlatan ışığı herkesle paylaşmak istersin.

Senin için bu kitaplardan birkaçını derledik.

Işık seninle olsun…

 

1- Incognito: Beynin Gizli Hayatı (Incognito: The Secret Lives of the Brain) | David Eagleman

Nörobilim profesörü ve yazar David Eagleman’in nörobiyoloji üzerine herkesin anlayacağı bir dilde yazdığı kitap, insanın beyin, bilinç ve bilinçaltı hakkındaki birçok detayı yeniden keşfetmesini sağlayan oldukça sürükleyici bir eser. Bilimsel olması ağır bir kitap olduğu izlenimini uyandırmasın; Eagleman anlatmak istediği her şeyi örneklerle zenginleştirerek sunuyor. Ayrıca kitapta kendi kendine uygulayabileceğin, bu sayede beyninin nasıl çalıştığını daha rahat anlamanı sağlayacak testler de var!

Bir ben var benden içeri” diyenlerdensen, kendini daha yakından tanımak ve davranışlarını daha iyi anlamlandırabilmek için Incognito’yu mutlaka okumalısın.

2- Evrenden Torpilim Var | Aykut Oğut

Aykut Oğut, bu kitapta kendi hayatından ve anılarından yola çıkarak, hayatta gerçekten istendiğinde başarılamayacak hiçbir şeyin olmadığını anlatıyor. Azmi sayesinde 150 kilodan 70 kiloya düşen, dil bilmeden Amerika’ya gidip seslendirme yapacak kadar İngilizce öğrenen ve bunun gibi daha birçok hayret edilesi işi başaran Oğut, mutluluğun çeşitli şartlara bağlanamayacak kadar yüce bir duygu olduğunu da söylüyor.

Hayatının motivasyon bulmakta zorlandığın ve daha pozitif olmayı dilediğin bir dönemindeysen, Evrenden Torpilim Var sana çok iyi gelecek.

3- Tarihi Yargılıyorum | Gündüz Vassaf

Gandhi‘nin “Tarihin bizi donattığı kıt malzemeyle insanı yargılamayı kesinlikle reddediyorum.” sözüyle açılan kitap, tarihe dair hayatımız boyunca öğrendiğimiz tüm bilgileri daha anlamlı kılan, bildiğimizi sandığımız şeyleri sorgulatan, kısacası ezber bozan bir kitap.

Her daim yalın bir dili ve objektif bir anlatımı olan Gündüz Vassaf, bu kitapta sana daha iyi bir dünyanın hayalini kurduracak.

4- Büyük Sihir (Big Magic)| Elizabeth Gilbert

Sonradan filme de uyarlanan “Ye, Dua Et, Sev” kitabından tanıdığımız Elizabeth Gilbert, Büyük Sihir’de, başarısız olma korkusundan kurtulmanın yollarını anlatıyor. Hayatın izleyicisi olmak yerine yaratıcısı olmamız gerektiğini söyleyen kitap, yaratıcı bir yaşamın sanıldığı gibi kaygı verici ve zor olmadığını; aksine içerdiği sürprizler sebebiyle çok eğlenceli olduğunu anlatıyor.

Başarmak ve kendini gerçekleştirmek için hayatın belirli kalıplar çerçevesinde yaşanması gerektiğini söyleyenlere inat, Büyük Sihir hayata açılan kapının herkes için farklı olduğunu fark etmeni sağlayacak. Seni kalbinin derinliklerinde bulunan, tamamen sana ait cevheri, yalnızca sana özel yöntemlerle, senden başka hiç kimsenin yapamayacağı şekilde çıkarman için cesaret verecek.

5- Tüfek, Mikrop ve Çelik (Guns, Germs and Steel) | Jared Diamond

Fizyoloji ve antropoloji profesörü Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik’te buzul çağının son erdiği 13 bin yıl öncesinden günümüze uzanarak medeniyet tarihini mercek altına alıyor, toplumlar ve kültürler arasındaki gelişim farklarını sorguluyor. Oldukça ayrıntılı incelemeler içermesine ve disiplinler arası olmasına karşın dili de son derece anlaşılır ve net.

Bugünün dünyasını biçimlendiren etkenlerin izini sürdüğü için tam bir başucu kitabı niteliğinde olan Tüfek, Mikrop ve Çelik seni hem şaşırtacak hem de genel kültürüne katkıda bulunacak.

6- Martı Jonathan Livingstone | Richard Bach

Martı Jonathan Livingstone, kendisini arayanların, sürüden ayrılıp farklı bir yolun yolcusu olanların hikayesini anlatıyor. Bach’ın felsefik, psikolojik ve hatta sosyolojik bir bakış açısına sahip kitabına göre güç doğuştan gelmez; fakat azim ve kararlılıkla sonradan kazanılabilir; bu sayede de özgünlük ve özgürlük sağlanabilir. Bir martının yaşamı üzerinden oldukça sade bir dille aktarılan düşünceler, okuyucunun ilgi alanına göre de şekillenebilen nitelikte.

Kısacası, Martı Jonathan Livingstone’un sembolik anlatımından, işine yarayacak tüm konularda çıkarım yapman mümkün. Bu kitabın, kendini gerçekleştirme sürecinde sana yardımcı olacak rehberlerden biri olacağına bahse gireriz!

1 kitap, 1 film:

Listedeki son kitap Martı Jonathan Livingstone, 1973 yılında filme de uyarlandı. İşte fragmanı:

https://www.youtube.com/watch?v=gs1–19esbY