igaranti

Dünyanın en iyi 8 müzik festivali


20 Mart 2017

Kongre turizmi, sağlık turizmi var da festival turizmi yok mu? Hem de alası var. O zaman pasaportunla valizini hazırla ve hemen para biriktirmeye başla; 2017’de gidilecek bir dolu festival seni bekliyor.

En iyilerini senin için listeledik.

 

1- Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali, ABD

Los Angeles, California’da 1999’dan beri düzenlenen Coachella, hem müzik, hem sanat, hem eğlence hem de kamp keyfini bir arada sunuyor. Dünyanın dört bir yanından müdavimi olan festivalin biletleri, satışa çıktıktan sonra saatler içinde tükeniyor.

Ne zaman? 14-16 Nisan 2017, 21-23 Nisan 2017

Bu sene kimler var? Radiohead, Lady Gaga, Kendrick Lamar, The XX, Travis Scott, Bon Iver, Future, Lorde, Justice

Detaylar: https://www.coachella.com

2- Glastonbury Festivali, İngiltere

1970 senesinde, Jimi Hendrix’in öldüğü günden bir gün sonra küçük bir kalabalıkla başlayan Glastonbury Festivali, şimdi 4 güne yayılan performansları ve yüz binin üzerindeki katılımcısıyla dünyanın en büyük açık hava festivallerinden birisi. Müzikle birlikte dans, tiyatro ve sirk etkinliklerinin de sergilendiği festival her yıl Haziran ayında düzenleniyor.

Ne zaman? 2017 takvimi henüz açıklanmadı

Bu sene kimler var? 2017 programı henüz açıklanmadı

Detaylar: http://www.glastonburyfestivals.co.uk

3- Burning Man, ABD

Nevada çöllerine kurulan Burning Man, organizatörlerinin bile tanımlayamadığı (“Burning Man’e hiç gelmemiş birisine bu festivali anlatmaya çalışmak, kör birisine rengi anlatmaya çalışmak gibidir.” demişler), oldukça özgün bir festival. Birbirinden ilgi çekici enstalasyon ve heykelin de sergilendiği festivalde müzik ve sanat etkinliklerinin yanında devasa partiler de düzenleniyor.

Ne zaman? 27 Ağustos – 4 Eylül 2017

Detaylar: http://burningman.org

4- Roskilde Festivali, Danimarka

Avrupa’nın en büyüklerinden Roskilde, 1970’lerde iki üniversite öğrencisi tarafından hippi temalı olarak düzenlenmeye başlanmış bir festival. Şimdi, 5 büyük ana sahneye sahip, uçsuz bucaksız ovasına binlerce çadırın kurulduğu, spor yapmak isteyenler için basketbol ve futbol sahaları ile tenis kortları bile inşa eden Roskilde, dünyanın en büyük müzik festivallerinden biri. Festivalin en eğlenceli etkinliklerinden biri de Çıplak Koşu. Koşuyu kazananlar bir sonraki senenin festivaline bedava bilet kazanıyor.

Ne zaman? 24 Haziran – 1 Temmuz 2017

Bu sene kimler var? Lorde, Father John Misty, Elza Soares, Bonobo, Popcaan, A Day to Remember

Detaylar: http://www.roskilde-festival.dk

5- New Orleans Caz Festivali, ABD

Louisiana’nın meşhur müzik ve kültür festivali New Orleans Caz Festivali, her yıl blues’dan R&B’ye, folk’tan Latin müziğe kadar birçok tarzın bir arada dinlenebildiği çok renkli bir festival.

Ne zaman? 28 Nisan – 7 Mayıs 2017

Bu sene kimler var? Stevie Wonder, Tom Petty and the Heartbreakers, Dave Matthews and Tim Reynolds, Maroon 5, Kings of Leon, Harry Connick Jr., Usher & The Roots, Meghan Trainor, Lorde, Alabama Shakes, Eart, Wind and Fire, Trombone Shorty & Orleans Avenue, NAS with guests the Soul Rebels,

Detaylar: http://www.nojazzfest.com

6- Sónar, İspanya

Elektronik müzik, teknoloji ve yaratıcılığı Barselona’da bir araya getiren Sonar, 1994’ten beri dünyaca ünlü elektro müzik sanatçılarını konuk ediyor. Müziğin yanında, yaratıcı toplulukların ve sıradışı dijital fikirleri olanların katılımına da açık olan Sónar Haziran’da seni bekliyor!

Ne zaman? 15-17 Haziran 2017

Bu sene kimler var? Moderat, Justice, AJ Tracy, Soulwax, Heidi, Amnesia Scanner, Beautiful Swimmers, Benji B, Eric Prydz, Nina Kraviz

Detaylar: https://sonar.es/

7- Sziget Festivali, Macaristan

Budapeşte’nin Tuna Nehri üzerindeki şirin bir adası olan Óbudai-Sziget’te (Özgürlük Adası) düzenlenen Sziget Festivali, her yıl 400 bin kişiyi ağırlıyor. Bir hafta süren festival, 50 mekanda yaklaşık 200 etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Poptan metale, Jazz’dan klasik müziğe kadar birçok farklı janrdan sanatçıyı dinleyebileceğin festivalde, aynı zamanda harika bir tatil de yapabilirsin.

Ne zaman? 9-16 Ağustos 2017

Bu sene kimler var? Kasabian, Majoz Lazer, Dimitri Vegas and Like Mike, Flume, PJ Harvey, alt-J, Interpol, Billy Talent, Two Door Cinema Club, Jamie Cullum, George Ezra, Metronomy, Clean Bandit, The Pretty Reckless, Bad Religion

Detaylar: http://en.szigetfestival.com

8- Tomorrowland Festivali, Belçika

2005’ten beri Belçika’nın Boom kentinde düzenlenen elektronik müzik festivali Tomorrowland, etkileyici sahne tasarımları ve görsel şölen niteliğindeki ışık şovlarıyla en ünlü DJ’lerin ve binlerce müzikseverin buluşma noktası. Devasa bir kampüse sahip festivalin, içerisinde çadırdan malikaneye pek çok kalacak yerin olduğu Dreamville adında bir de konaklama alanı bulunuyor.

Ne zaman? 21-23 Temmuz 2017, 28-30 Temmuz 2017

Bu sene kimler var? Program henüz açıklanmadı.

Detaylar: https://www.tomorrowland.com/

1 uyarıda bulunalım:

Listedeki festivallerin hemen hepsinin biletleri satışa çıktıktan saatler sonra tükeniyor. Sonradan üzülmemek için programını şimdiden yapmalısın.