igaranti

Hafta Sonu Keşif Planı: Hititlerin İzinde Çorum ve Ankara


28 Ekim 2016

Cumartesi ve pazar günlerinizi MÖ 13. yüzyıldan kalanları keşfetmeye ayırmak ister misiniz? Biraz uykusuzluğa katlanırsanız, fazlasıyla zihin açacak olan bu 48 saatlik Hititlerin İzinde Çorum ve Ankara rotamızı herkese tavsiye ederiz.

bayaiyi_1

Alacahöyük Sfenksli Kapı

Hititler

Hititler Anadolu topraklarında kurulan ilk devlet. Hititler MÖ 2000 yıllarında Anadolu’ya geldiklerinde, Anadolu’da Asur Ticaret Kolonileri ve Hattiler yaşıyormuş. Anadolu’da bilinen ilk kavim, şehir devletleri şeklinde yaşayan Hattiler’in doğudan geldikleri düşünüyor. Hititlilerin ise yine dillerinden dolayı batıdan geldikleri. Hititliler göçebe savaşçı bir toplum. Anadolu’ya geldiklerinde Hatti uygarlığının tüm kültürel yapısını benimsiyorlar. Ve imparatorluğu bu kültür üzerinden inşa ediyorlar.

Hititler’in diğer savaşçı toplumlardan bir farkı da ele geçirdikleri yerlerin tanrılarını benimsemeleri. Hatta başkentleri Hattuşa için 1000 tanrılı şehir denirmiş. Hititler Anadolu’ya gelip Hatti uygarlığı ile bütünleşince Kızılırmak Nehri’nin doğusunda çok gelişmiş bir hukuk sistemi ile devletlerini kurmuşlar. MÖ 1660 yıllarında Kral I. Hattuşili devrinde kurulan Hitit Krallığı, MÖ 1460’da Kral II. Tuthaliya döneminde dev bir imparatorluğa dönüşmüş. Hitit Uygarlığı MÖ 1190’lara kadar Uygarlıklar Ülkesi olarak yükselişini sürdürürken, sonrasında Batı’dan gelen barbar saldırılarla dağılmış. Ülkesini terk etmek zorunda kalan Hititler, Güney ve Güneydoğu Toroslar’da Geç Hitit Krallıkları’nı kurmuşlar, MÖ 700’deki Asur saldırısına kadar varlıklarını sürdürmüşler. Hititler hakkında daha fazla bilgi için Muazzez İlmiye Çığ‘ın “Hititler ve Hattuşa – İştar’ın Kaleminden” kitabını ve Uranüs Yayınları‘nın “Hitit Uygarlığı İzinde Anadolu” kitabını okumanızı tavsiye ederiz. Bizim için harika rehber oldular.

İstanbul’dan Hattuşa’ya gidiş

Bolu – Ankara – Kırıkkale üzerinden yol 645 km. (E80) Cuma gece 01:00’da yola çıktığımız için trafik yoktu. 7,5 saatlik bir yol normalde, molalarla bizim Hattuşa’ya varmamız 8,5 saat sürdü.

Hattuşa Ören Yeri

Hattuşa, 1834 yılında Charles Texier tarafından keşfedilmiş. Ancak burasının Hitit başkenti Hattuşa olduğu ancak 1906’da yapılan araştırmalarla ortaya çıkmış. 1906’da Mısır Firavunu II. Ramses ve Hitit Kralı III. Hattuşili arasındaki mektupların çevrilmesiyle, bu şehrin Hitit Başkenti Hattuşa olduğu kesinleşmiş.

Hattuşa, 1986’dan beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘nde.

Hattuşa’ya Aşağı Şehir kapısından giriş yapılıyor. İçeride bir gezi yolu güzergahı var, yolu takip ederek sırasıyla Büyük Tapınak, Aslanlı Kapı, Yer Kapı, Kral Kapı ve Büyükkale’yi ziyaret edebiliyorsunuz.

Hattuşa Ören Yeri yazın 09:00 – 19:00 arası, kışın 08:00-17:00 arası açık, giriş 8 TL, Müze Kart geçiyor.

bayaiyi_2

Hattuşa – Aslanlı Kapı

bayaiyi_3

Hattuşa – Yerkapı Piramit

Hattuşa Sfenksli Kapı

Hattuşa Sfenksli Kapı

Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı (MÖ 13.yy)

Hattuşa’dan Yazılıkaya 2,7 km uzaklıkta, yol sadece 5 dakika sürüyor.

Yazılıkaya, Hititlerin yeni yıl kutlaması yaptıkları tören alanı. Aynı zamanda bugüne kadar bulunan en büyük Hitit kaya anıtı. A odasında sağda tanrıçalar, solda tanrılar kabartması var. Karşı duvarda ise Fırtına Tanrısı Teşup ve Güneş Tanrıçası Hepat karşılıklı duruyor.

B odasında ise kılıç taşıyan 12 tanrı kabartması bulunuyor.

Yazılıkaya – B Odası 12 tanrı kabartması

Boğazkale Müzesi

Yazılıkaya’dan Boğazkale Müzesi de aynı şekilde 2,7 km uzaklıkta, 5 dakika mesafede. Hattuşa’daki Sfenksli Kapı’ya ait orijinal sfenksler 2011 yılından beri burada.

Boğazkale Müzesi yazın 08:00 – 19:00 arası, kışın 08:00-17:00 arası her gün açık, giriş 5 TL, Müze Kart geçiyor.

Alacahöyük Örenyeri

Sfenksli Kapı’nın iki yanında uzanan Hitit İmparatorluk Dönemi’ne ait ortostat kabartmaları resimli bir kitap gibi. Ama asıl nefesimizi kesen kral, prens ve prenseslere ait mezar odaları oldu. Alacahöyük’deki 13 mezardan çıkartılan eserler büyüleyici. Orjinallerini Ankara’da ayrıca göreceğiz.

Alacahöyük Örenyeri yazın 08:00 – 19:00 arası, kışın 08:00-17:00 arası her gün açık, giriş 5 TL, Müze Kart geçiyor.

Alacahöyük Müzesi

Alacahöyük’ün eski kazı başkanlarının ismi verilen odalarda farklı dönemler sergileniyor.

Alacahöyük Müzesi örenyeri içinde olduğu için ayrı bir giriş ücreti bulunmuyor.

Çorum ‘da Yapılacaklar

  • Çorum’da yemek molasını Katipler Konağı’nda verdik. Biz çatal aşı çorbası, tarhana çorbası, etli yaprak sarma ve tandır kebap sipariş ettik, hepsi de lezizdi.
  • Çorumlu Osmanlı Paşası Yedi Sekiz Hasan Paşa tarafından 1894’te yaptırılan Çorum Saat Kulesi Çorum’un sembollerinden. Yüksekliği 27,5 metre.
  • Çorum Müzesi’nde sadece Alacahöyük ve Hattuşa değil, Eskiyapar, Hüseyindede, Alişar, Şapinuva ve Kussara kazılarından çıkan eserler de var. Çorum Müzesi Pazartesi hariç her gün 08:00 – 17:00 arası açık, giriş 8 TL, Müze Kart geçiyor.
  • Leblebi deyip geçmeyin, Çorum Leblebisi bir başka. Biz akşam Ankara’ya yola çıkmadan önce Çorum Müzesi’nin yakınındaki Karakuş Kuruyemiş’e uğradık.

Ankara

Ankara’ya vardığımızda hava çoktan kararmıştı, biz de çok yorulmuştuk. Hiç dolaşmayıp doğrudan otele gittik. Divan Çukurhan Oteli’nde rezervasyon yapmıştık. Hem müzelere yakınlığı, hem de çok konforlu olduğu halde fiyatı makul olduğu için artık hep Divan Çukurhan’ı tercih ediyoruz. Size de seyahatinizi planlarken göz atmanızı tavsiye ederiz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Hitit, Hatti ve Asur Ticaret Kolonileri’nden kalanları bir arada görmek, toprak tabletlere yazılanların çevirilerini okumak zihnimizdeki resmi tamamladı. Tam anlamıyla Hititler’i keşfetmek için planladığımız bu seyahati taçlandırmış olduk.

Çift Başlı Ördek Biçimli Kap (MÖ 14. yy), Boğa Biçimli Kaplar (MÖ 16. yy), bugün Hattuşa Örenyeri girişinde bire bir boyutta canlandırılan Hitit Kuleleri’nin kaynağı olan Kule Biçimli Kap (MÖ 14. yy), Hitit Kralları’nın diğer krallara yazdığı mektupların tabletleri, Kral Kapısı’ndan taşınan 291 cm boyundaki Savaş Tanrısı Kabartması, Boğazköy / Hattuşa kazılarında çıkan eserlerden. Alacahöyük’ten taşınan, gerçekte Sfenksli Kapı’nın iki yanında dizili olan ortostatların orjinallerine yakından bakmalı. Yine Alacahöyük’ten çıkan ama Hititler’den daha öncesine, Eski Tunç Çağı’na dayanan tunç Geyik ve Boğa heykelleri, gümüş törensel semboller, tunç sistrum, güneş kursu, altın ikiz idol, altın güğüm, çanak ve kadehler unutulmaz eserlerden diğerleri.

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi yazın 08:30 – 19:00 arası, kışın 08:30 – 17:00 arası her gün açık, giriş 20 TL, Müze Kart geçiyor.

Cuma gecesi başlayan Hitit hafta sonu keşif planımızı, Pazar gecesi İstanbul’da bitirmiş olduk. Bu seyahat planımız, Hitit Uygarlığı‘nı merak eden, görmek isteyen ve henüz gidememiş herkese ilham olur umarız. İki günde gördüklerimizi, özetle anlatmaya çalıştık. Hititler hakkında daha fazla bilgi için önerdiğimiz kitapları almayı unutmayın.

bayaiyi.com